Zambia’s Ambassador to Armenia hands over copies of his credentials to Armenian Deputy Foreign Minister
PanARMENIAN.Net - On September 27, Zambia’s Ambassador to Armenia (residence in Moscow) Patrick Nailobi Sinyinza handed over copies of his credentials to Armenian Deputy Foreign Minister Sergey Manasaryan.
Congratulating Patrick Nailobi Sinyinza on his appointment, Manasaryan expressed confidence that the Ambassador will contribute to boosting the Armenian-Zambian relations.
The two men also discussed intensification of the political dialogue between the two countries, trade and economic relations, as well as cooperation within international organizations.