Lavrov: OSCE MG Working at Proposals on Karabakh Issue
PanARMENIAN.Net - The Russian and Armenian Foreign Minister exchanged views on the settlement process of various conflicts available near the Armenian and Russian borders. They discussed the situation in the Near East and Iran's nuclear program, Russian FM Sergey Lavrov stated at a joint press conference with Vartan Oskanian.
In his words, everything within the limits of the possible should be done to secure the diplomatic settlement of the problems available. "This refers to the situation in the Balkans and the negotiation process on Kosovo. We certainly discussed the Nagorno Karabakh settlement as well. Russia is one of the three Co-chairs assisting the parties to reach mutually admissible agreements. There are some sketches submitted by the mediators and they are being considered by the parties at present," the RF FM remarked, reported the RF MFA press service.
Sergey Lavrov also noted that the OSCE MG is constantly working at the proposals that can be then submitted to the parties' consideration. "Over some understandable reasons we not reveal the details, since they refer to the parties to conflict only. We believe that the mediating mission will help the sides to reach agreement. This is the key to the settlement," the Russian Minister said.