Over 10,000 visited ANCA Call-in-Day webpage in support to Armenian Genocide Resolution
PanARMENIAN.Net - With over 220 Members of the U.S. House cosponsoring the Armenian Genocide Resolution (H.Res.106), thousands of Armenian Americans and human rights advocates joined together yesterday in the second Armenian National Committee of America (ANCA) "Call for Justice" campaign urging a swift vote on this human rights legislation, the ANCA reports.
For the second time in the last 30 days, over 10,000 visited the ANCA Call-in-Day webpage on July 23rd and more than 2,500 submitted caller-feedback forms reporting their conversations with Congressional offices.
"We want to thank everyone who took part in our first Call-In Day - which helped us reach the 218 mark - and to express our appreciation to all those who, today, once again raised their voices to see this measure brought to a vote on the floor of the U.S. House of Representatives," said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA.
Commenting on the first Call-In Day, Rep. Adam Schiff, the resolution's lead author, said: "The ANCA's national congressional call-in day, "Call for Justice," is a great demonstration of the power of grassroots advocacy. These calls are a useful tool in the fight to get the Armenian Genocide resolution passed. I thank the ANCA and all their supporters for making these important calls."