Turkey displeased with oncoming screening of Armenian Genocide film in Iran
PanARMENIAN.Net - Ankara will be outraged by the screening of Tigran Khzmalyan’s Armin Wegner- Genocide Photographer film. According to Milliyet Turkish newspaper, recently Iran-Turkey relations were taken to a higher level. ''However, Tehran is initiating an unfriendly step, allowing the screening of a film about Armenian Genocide on April 24,'' the newspaper reported.
''On April 24, Tehran will host the screening of Armin Wegner- Genocide Photographer film,'' the film director Trigran Khzmalyan stated on April 4. “I’m glad that the screening is scheduled for April 24, which increases its political meaning. Members of the Armenian community as well as Iranian parliamentarians will attend the screening,” he said. As Khzmalyan noted, the movie might be broadcast on one of Iranian TV channels.
Armin Wegner was a German soldier and medic in World War I. Stationed in the Ottoman Empire during World War I, Wegner was a witness to the Armenian Genocide. The photographs he took documenting the plight of the Armenians today "comprise the core of witness images of the Genocide."