Կհաջողվի դա Իվանիշվիլիին, թե ոչ, դժվար է ասել, առավել ևս, որ նախագահն առայժմ պաշտոնավարում է և վայելում Արևմուտքի աջակցությունը: Ճիշտ է, ոչ այն աստիճան, որքան մի քանի տարի առաջ, սակայն, ինչևէ, միտումը դեռևս շարունակվում է: Սահակաշվիլիի արևմտյան հովանավորների անհանգստությունը հասկանալի է. նրանք բոլորովի չեն ցանկանում դրյեֆ Ռուսաստանի ուղղությամբ: Ուզում են նրանք դա, կամ ոչ, սակայն դրեյֆն ակնհայտ է, թեև ԱԳ նախարարն ու ինքը Իվանիշվիլին ասել են, որ երկրի արտաքին քաղաքական կուրսը չի փոխվի: Ասելն ասում են, սակայն իրականում ամեն ինչ այդքան էլ հեշտ չէ: Երևան կատարած այցի ժամանակ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է. «Ցանկանում եմ ասել, որ բազմաթիվ հայ ընկերներ ունեմ ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս, մասնավորապես՝ Ռուսաստանում: Ընտրություններից առաջ այցելել եմ հայաբնակ շրջաններ, որտեղ ջերմ ընդունելության եմ արժանացել: Մենք լավ ենք հասկանում միմյանց և ընտրությունների արդյունքներն ապացուցեցին դա: Իմ գլխավորած կառավարությունը կանի ամեն բան, որպեսզի հայերը զգան, որ ապրում են իրենց երկրում: Կանենք ամեն բան նրանց ինտեգրացիայի համար և կիրականացնենք բոլոր խոստումները»:
Հայկական թեման շոշափվել է նաև Կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի հետ հանդիպման ժամանակ: Բիձինա Իվանիշվիլին հաղորդել է կաթողիկոսին, որ հանձնարարել է վիրահայոց դպրոցներում «Հայոց պատմության» դասընթաց կազմակերպել: Ինչ վերաբերում է հայկական եկեղեցիներին, ապա Վրաստանի վարչապետը խոստացել է, որ անձամբ կհետևի եկեղեցիների վերականգնման գործընթացին և, որ անհապաղ կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Վրաստանում հայկական եկեղեցիները պահպանելու համար: Իսկ Ջավախքից հայազգի քաղաքական ակտիվիստ Վահագն Չախալյանի ազատ արձակման կապակցությամբ Իվանիշվիլին նշել է, որ հարցը ներկայումս քննարկման փուլում է:
Երևանում, իհարկե, խոսք է գնացել Աբխազական երկաթգծի միջոցով հաղորդակցությունը վերականգնելու հնարավորության մասին, սակայն…մի շարք խնդիրների լուծումից հետո: «Կարծում եմ, որ դա հնարավոր է…Դուք գիտեք, որ երկու երկրների՝ Հայաստանի և Վրաստանի, հարաբերությունների մեջ խնդիրներ չկան: Սակայն մենք մեծ խնդիրներ ունենք Ռուսաստանի հետ: Խնդիրները շատ մեծ էին, և դրանք, ցավոք, դեռևս գոյություն ունեն: Մենք մեծ հույս ունենք և փորձում ենք վերականգնել և կարգավորել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Ամենախորը և խնդրահարույց հարցը Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն է վերաբերում… Դա երևի այդքան էլ արագ չի լինի»,-ասել է Իվանիշվիլին, հավելելով, որ խնդիրները կարելի է լուծել ավելի արագ և ավելի շուտ, եթե երկու կողմերն էլ այդ հարցում կամային գտնվեն: Վրացական կողմն այդ առումով պատրաստակամ է:
Միանգամից հետևել է Սահակաշվիլիի արձագանքը. «Վրաստանից Աբխազիա երկաթգծի աշխատանքի վերականգնումը չի համապատասխանում Թբիլիսիի շահերին: Իվանիշվիլիի՝ Հայաստանում արված հայտարարությունը տագնապահարույց է և հաշվի չի առնում Վրաստանի ռազմավարական և աշխարհաքաղաքական շահերը»,-հայտարարել է նա: Սահակաշվիլին բողոքել է նաև նրանից, որ «Վրաստանի հարաբերությունները Թուրքիայի հետ լրջորեն վատացել են»: «Բազմաթիվ թուրքական ներդրումներ դադարեցվել են: ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու հարցում Թուրքիան մեր գլխավոր կողմնակիցն է: Թուրքիայի հետ հարաբերություններում խնդիրների առաջացման պարագայում՝ մենք կկորցնենք ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու պատմական հնարավորությունը: Վրաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է նաև Ադրբեջանը, ուստի անթույլատրելի է հապճեպորեն հարցեր առաջադրելը՝ առանց մեր հարևանների հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու: Հուսով եմ, որ դա չմտածված հայտարարություն էր, և եթե դա այդպես չէ, ապա մենք ծանր հետևանքների կբախվենք»,-հայտարարել է նախագահը: Նկատենք, որ նախքան Բաքու այցելելը Բիձինա Իվանիշվիլին խոսում էր Ղարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթգծի նախագծի աննպատակահարմարության մասին:
Վրաստանի նախագահին հասկանալ կարելի է. այն ամենը, ինչ նա «դասավորում էր» իր մահմեդական հարևանների համար, աչքի առջև փլուզվում է: Չենք խոսում ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեի հայտարարության մասին՝ կապված Կովկասում հակամարտությունների հետ:
Ճիշտ է, դեպի Ռուսաստան լուրջ հակվածության մասին վրացի ԱԳ նախարարը դեռևս չի խոսել. դա վերջնականապես հայտնի կդառնա նախագահական ընտրություններից հետո: Սակայն ստեղծված երկիշխանությունը բացարձակապես պետք չէ ոչ Վրաստանին, ոչ հարևաններին. 1990-ականների քաղաքացիական պատերազմը դեռևս շատերի հիշողության մեջ է: