Սյունիքը՝ էկոտուրիզմի հայկական կենտրոն
Սյունիքի Կապանում և Առաջաձոր գյուղում գործող էկոճամբարների հիմնական այցելուներն արտասահմանցիներ են: «Հայաստանի հարավի բնությունը չափազանց գրավիչ է նրանց համար: 2017-ին հասցրել ենք մոտ 300 զբոսաշրջիկ ընդունել: Այստեղ ճամբարային և զբոսավարական ծառայություններ են մատուցվում, ինչպես նաև իրականացվում են կրթական և վերականգնողական ծրագրեր»,- PanARMENIAN.Net ին պատմեց Սիրանուշ Վարդանյանը:
Ճամբարներն ունեն պերմակուլտուրաներով այգիներ, որտեղ զբոսաշրջիկներն ու կամավորները կարող են մշակել, իսկ հետո նաև վայելել իրենց իսկ մշակած բույսերը, պտուղները: Վրանները պատրաստված են վերամշակված էկոհումքից: Նախաձեռնության հեղինակները Կապանի շրջանում լեռնամագլցման երթուղիներ են նաև քարտեզագրել՝ 100 կմ երկարությամբ:
Ճամբարը նպաստում է համայնքում զբաղվածության խնդրի լուծմանը
2017 թվականին ՀԿ-ն օգնել է համայնքի 8 անդամի վաճառել իրենց արտադրանքը և ծառայություններ մատուցել զբոսաշրջիկներին: Այժմ աշխատում են համայնքի ևս 10 անդամի հետ: Շահառուները բնակվում են հիմնականում Կապան քաղաքում և շրջակա գյուղերում:
«Ստացված շահույթով բարեկարգում ենք համայնքի տեսարժան վայրերը, ենթակառուցվածքները, իրականացնում ենք կրթական ծրագրեր համայնքի բնակիչների շրջանում օրգանական գյուղատնտեսության մասին»,- ասում է Վարդանյանը:
Սոց. ձեռներեցությամբ զբաղվելը բավարարվածության զգացողություն է առաջացնում
Ըստ Սիրանուշի, մարզային ենթակառուցվածների բացակայությունն այստեղ սոց. ձեռներեցությամբ զբաղվելու հիմնական խոչընդոտներից է: Խնդիր է նաև մասնագետների պակասը՝ հատակապես մարքեթինգի բնագավառում:
«Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում բիզնեսի այս մոդելով զբաղվելը շատ դրական է ընդունվում հասարակության շրջանում: Ուրախ ենք, որ մի կողմից կարողանում ենք ներկայացնել Հայաստանի ամենամեծ հարստությունը՝ բնությունն աշխարհին, իսկ մյուս կողմից նպաստել համայնքի զարգացմանը»,- ասում է Վարդանյանը: