4 մայիսի 2012 - 14:37 AMT
Ընտրակարգերի փորձագիտական կենտրոնի միջազգային առաքելությունը՝ ICES, 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ ապրիլի 8-ից իրականացրել են ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի, գործող ընտրական համակարգի, էլեկտրոնային լրատվամիջոցների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքների մոնիտորինգ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը առաքելության 20 անկախ անդամներից 4-ը ներկայացրեցին իրենց ուսումնասիրության նախնական արդյունքները:
«Իրականում ընտրություններին մասնակցող բոլոր կուսակցություններին ու անհատ գրծիչներին հնարավորություն էր ընձեռված ԶԼՄ-ներում ներկայացնել իրենց նախընտրական ծրագիրն ու քարոզարշավ անցկացնել: Կարծում ենք՝ այս նախընտրական շրջանում չկար քաղաքական գրաքննություն: Հայաստանն այս առումով մեծ առաջընթաց է գրանցել, և անգամ կարող է օրինակ ծառայել նախկին ԽՍՀՄ ու հարևան երկրների համար»,- ասաց Լեհաստանի ներկայացուցիչ Մատեուշ Պիսկորսկին՝ հավելելով, որ Հայաստանի լրատվամիջոցների մեծ մասն ունի հստակ քաղաքական դիրքորոշում, բայց դա «նրանց իրավունքն է»:
«Ուզում եմ նշել, որ քարոզարշավը բոլոր ԶԼՄ-ներով բավականին ամբողջական է լուսաբանվել: Այստեղ շատ քիչ են պետական վերահսկողության տակ գտնվող ԶԼՄ-ները, ինչը Հայաստանին շահեկանորեն առանձնացնում է հարևան երկրներից»,- ասաց բանախոսը:
Առաքելության դիտորդներից մյուսը՝ Իսրայելի ներկայացուցիչ Բարուհ Բեն Ներիան նշեց, որ իր կարծիքով քարոզարշավն անցել է բավականին պասիվ. «Հեռուստաեթերում բացակայում են քաղաքական քննարկումները, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների տեսահոլովակները: Փողոցներում, պատերին ակտիվություն չի նկատվում»: