12 մայիսի 2012 - 14:53 AMT
Հայկական հարցում կարևոր է երեք մայրաքաղաքների՝ Փարիզի, Մոսկվայի և Վաշինգտոնի դերակատարությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը՝ հավելելով, որ քաղաքականությունն «այդ երկրների հետ է վարվում»:
«Մենք տեսանք, թե ինչպես Ցեղասպանության հետ առչնվող հարցը Ֆրանսիայում պիկի հասավ, սակայն այն մի տոկոսը որոշիչ եղավ: Ինձ վրա ցնցող տպավորություն թողեց Սարկոզիի խոսքը ընտրություններից հետո: Սա ֆրանսիական մշակույթին բնորոշ է, սա քաղաքականության մեջ անկեղծություն էր», - իր խոսքում նշեց Շիրինյանը:
Քաղաքագետի գնահատմամբ` Սարկոզիի՝ Ֆրանսիայի ժողովրդին ուղղված հետընտրական ելույթն ապացուցում է, որ ֆրանսիական իշխանությունը նվիրված է Ֆրանսիային: «Սարկոզին ինքը վեհացավ` Ֆրանսիան վեհացնելով», - նշեց բանախոսը: Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Օլանդը նույն հետաքրքրությունը կցուցաբերի Հայկական հարցի վերաբերյալ, Շիրինյանն ասաց, որ Սարկոզիի տրամադրությունն այս հարցում վճռական էր և օրինագծի ընդունումը «խաղ չէր հատկապես վերջին շրջանում»:
«Կնախընտրեի, որ Սարկոզին մնար, քանի որ նրա գործունեությունը շատ ակտիվ էր: Տեսնենք: Հնարավոր է, որ Օլանդի նախագահության ընթացքում նահանջ լինի», - ասաց Շիրինյանը՝ եզրափակելով, որ Օլանդի օրոք Հայկական հարցի լուծումը կարող է և ձգձգվել: Հարկ է նշել, որ նախընտրական արշավի ժամանակ նորընտիր նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը նույնպես կողմ հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանության օրինագծի ընդունմանը: «Անկախ ճնշումներից, ես ամեն ինչ կանեմ, որ օրենքն ընդունվի: Հայերի պատմությունը երբեք չի մոռացվի, քանի որ երբեք չի վիճարկվի»,-ասել է նա: