Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության ներում պայքար է գնում տարբեր թևերի միջև և այդ պայքարում ՀՀԿ «կրիմինալ-օլիգարխիկ թևը» կզիջի «բարեփոխիչների» երիտասարդական թևին, որին սատարում է նախագահի աշխատակազմը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքական ու ընտրական տեխնոլոգիաների գծով փորձագետ Արմեն Բադալյանը:
Բադալյանը նշել է, որ Արևմուտքը Հայաստանից բարեփոխումներ կպահանջի տնտեսական ոլորտում, որին դեմ կլինեն մեծամասնականով ընտրված ՀՀԿ-ական պատգամավորները: Նա հիշեցրել է, որ ժամանակին, մի երկու տարի առաջ օլիգարխ պատգամավորները դեմ հանդես եկան կառավարության առաջարկած հարկային փոփոխություններին:
Ըստ նրա, այդ պայքարի վկայությունն էր Գագիկ Բեգլարյանի պաշտոնանկությունը, «կրիմինալ-օլիգարխիկ» թևի ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանի հեռանալը ԱԺ խոսնակի պաշտոնից ՀՀԿ ընտրական շտաբը ղեկավարելու պատրվակով, ինչպես նաև լուրերը Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի մոտալուտ պաշտոնանկության մասին:
Բադալյանը հավելել է, որ իշխանական բուրգից կհեռացվեն մարդիկ, որոնք չկարողացան ընտրություններում ապահովել անհրաժեշտ արդյունքը, նրանց կփոխարինեն առավել արդյունավետ մենեջերներով: Որպես օրինակ նա բերեց մամուլում շրջանառվող լուրերը Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի պաշտոնանկության մասին, որը չկարողացավ ապահովել ՀՀԿ թեկնածուի հաղթանակը մեծամասնական ընտրություններում:
Իշխող ՀՀԿ-ն մայիսի 6-ի ընտրություններին ջախջախիչ հաղթանակ է տարել իր բոլոր չարակամների նկատմամբ` ԿԸՀ-ի նախնական տվյալների համաձայն հավաքելով 663 066 քվե (44,05 %):