«Ռուսաստանն օգնել է կազմավորվել Վրաստանին, նա էլ կօգնի փլուզել այն»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Լևոն Շիրնյանը: Որպես օրինակ նա բերել է Վրաստանի կողմից Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան կորցնելը, քանի որ Թբիլիսին որոշել էր առճակատել Մոսկվայի հետ: Այդ առումով նա հավելել է, որ հիմա Վրաստանում նույնպես կան երկու կետեր` հայաբնակ Ջավախքը և ադրբեջանաբնակ Մառնեուլին:
Անդրադառնալով 2008-ի իրադարձություններին` Շիրինյանը նշել է, որ Արևմուտքն ուղղակի օգտագործել է Վրաստանին իր նպատակների համար, որպեսզի ստուգի` կգնա Ռուսաստանն ուժի կիրառման հանուն իր շահերի պաշտպանության:
«Սահակաշվիլիին ուղորդեցին ռուսական տանկերի վրա, որպեսզի ստուգեն Ռուսաստանի արձագանքը»,- ասել է նա:
Շիրինյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը 2008-ի օգոստոսին պետք է ավելի սերտ համագործակցեր Ռուսաստանի հետ` հաշվի առնելով իր ազգային շահերը: