20 օգոստոսի 2012 - 15:27 AMT
Հայաստանը, որը լավագույնս ծանոթ է երկրաշարժի հետևանքների հետ, վերջին 15 տարվա մեջ արդեն չորրորդ անգամ մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերել Իրանին, որի բնակչությունը տուժել է ավերիչ երկրաշարժից: Այդ մասին օգոստոսի 20-ին Երևանում կառավարության մամլո կենտրոնում հաղորդել է ՀՀ ԱԻՆ ղեկավար Արմեն Երիցյանը:
«Մարդասիրական օգնության ցուցաբերումը երկրի կառավարության և մասնավորապես վարչապետի ուշադրության կենտրոնում է»,- ասել է նա և հավելել, որ հայ փրկարարները ցանկացած պահի պատրաստ են օգնել իրենց իրանցի գործընկերներին:
Իրանին ցուցաբերած հումանիտար օգնության ընդհանուր գումարը կազմել է 57 մլն դրամ, որով ԱԻՆ-ը ձեռք է բերել առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ` ջուր, պահածոներ, վրաններ և այլն: «Անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանը պատրաստ է կրկնակի հումանիտար օգնություն ցուցաբերել Իրանին»,- հայտարարել է նա: