ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը մեղադրում է Ադրբեջանին ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին վնասելու մեջ, քանի որ վերջինս ներում է շնորհել հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած և դրա համար Հունգարիայում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
«Հակամարտությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև չպետք է վերսկսվի»,-ասել է Ռասմուսենը Բաքվի դիվանագիտական ակադեմիայի ուսանողների հետ հանդիպմանը՝ հավելելով, որ «վեճը չունի ռազմական լուծում»:
«Ես խորապես մտահոգված եմ Ռամիլ Սաֆարովին ներելու Ադրբեջանի որոշմամբ: 2004թ. նրա գործած արարքը հանցագործություն է, որը չպետք է փառաբանվի, քանի որ դա նվազեցնում է վստահությունը և չի նպաստում խաղաղ կարգավորմանը»,-ասել է Ռասմուսենը, որն ավելի ուշ պետք է հանդիպեր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: