ԱՄՆ պետդեպարտամենտի մամլո ծառայության ղեկավար Վիկտորիա Նուլանդը ամենամյա ճեպազրույցում հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմը մշտական շփման մեջ է Ադրբեջանի իշխանությունների հետ Ռամիլ Սաֆարովի ներման հարցով: «Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին կատարել մինչ Սաֆարովի արտահանձնումը Հունգարիայի առջև ստանձնած պարտավորությունները»,-ասել է նա:
Մինչ Սաֆարովի արտահանձնումը, Ադրբեջանը Հունգարիային գրավոր երաշխիքներ է տվել, որ Սաֆարովի ցմահ ազատազրկումը կարող է փոխարինվել այլ ժամկետով կամ պայմանական ազատմամբ միայն առնվազն 25 տարվա ազատազրկումից հետո:
Վիկտորիա Նուլանդը մեկ անգամ ևս նշել է ԱՄՆ մտահոգվածությունը կապված Սաֆարովի արտահանձնման ու ներման հետ: