19 սեպտեմբերի 2012 - 15:58 AMT
18 ադրբեջանական ու թուրքական կազմակերպություններ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Փարիզում Հայաստանի դեսպանատան հարևանությամբ՝ մոտ 200 մ վրա: Ւնչպես հայտնում է անկախ ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքիյանը, ակցիան Փարիզում հազիվ 150 մարդ է հավաքել, որոնց մի մասը եկել էր Գերմանիայից ու Հոլանդիայից: Ցուցարարներին արգելվել էր դուրս գալ Վիետա փողոցի երթևեկելի մաս և ակցիան տեղի ունեցավ շրջակա շենքերի մոտ:
Ադրբեջանցիների և թուրքերի ակցիան անցկացվեց Ադրբեջանի դեսպանատան առջև հայկական կազմակերպությունների հանրահավաքից առաջ: Հայերը բողոքում էին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցի դեմ, ակցիային մասնակցել է շուրջ 2000 մարդ:
Հայ ցուցարարները կոչ են արել Ֆրանսիայի կառավարությանը անհապաղ բանտ վերադարձնել Հունգարիայից արտահանձնված և Բաքվում ազատ արձակված Ռամիլ Սաֆարովին, ով 2004թ Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի կողմից կազմակերպված դասընթացների շրջանակում կացնահարել է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Ֆրանսիայի «Հայ Դատի» գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հրաչ Վարժաեպտյանը ընդգծել է, որ ցույցին մասնակցել են ֆրանսիական խորհրդարանի որոշ անդամներ և քաղաքական գործիչներ: Ցույցեր են տեղի ունեցել Ֆրանսիայի այլ քաղաքներում ևս: