21 սեպտեմբերի 2012 - 16:44 AMT
Այսօր` սեպտեմբերի 21-ին Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում բացվեց հայ աբստրակցիոնիստների խմբակային ցուցահանդեսը: Այստեղ ներկայացված են Քիքիի (Գրիգոր Միքայելյան), Մոկո Խաչատրյանի, Սէվի (Հենրիկ Խաչատրյան), Վահան Ռումելյանի, Խաչատուր Մարտիրոսյանի, Գարիկ Կարապետյանի, Աշոտ Հարությունյանի, Արմենուհի Մարտիրոսյանի, Նարինե Իսաջանյանի և Լևոն Վարդանյանի շուրջ 20 ստեղծագործություններ:
«Ցանկացած իրապաշտական երևույթի գաղափարն ազատությունն է, դրանից այն կողմ գաղափար դնելն անհեթեթություն է:
Արվեստի քաղաքականացումն ու կոմերցիալիզացիան փախուստ է իրականությունից: Արվեստն ազատության տարածքը պետք է պահի»,-PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում իր մտքերը կիսեց ցուցահանդեսի մասնակից Սէվը:
«Ազատությունն այն է, երբ դու ո՛չ ուրիշին ես խափում, ո՛չ էլ քեզ: Այսինքն իրատես ես, տեսնում ես աշխարհն այնպիսին, ինչպիսին կա: Մնացածն, արդեն, անազատության նշաններ են և պատրանքներ»,-հավելեց նկարիչը: