Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Քեթլին Հիքսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Ամերիկացի հյուրն ասել է, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի խաղաղապահական առաքելությունն Աֆղանստանում և այն ավանդը, որն այդ երկիրն ունի տվյալ առաքելությունում:
Հիքսի խոսքով, ԱՄՆ հետաքրքրված է երկու երկրների միջև ռազմական ոլորտում կապերն ընդլայնելու հարցում՝ դրանք ռազմավարական համագործակցության հասցնելով:
Նմանատիպ համոզմունք է արտահայտել նաև Ալիևը:
Մի շարք փորձագետների կարծիքով, ԱՄՆ-ն պատրաստ է Ադրբեջանին միավորել Հյուսիսային Իրանի տարածքները՝ Իրանի դեմ ռազմական օպերացիա իրականացնելիս Արևմուտքի դաշնակիցը դառնալու փոխարեն, փոխանցում է Ռոսբալթը: