88 տարեկան հասակում ԱՄՆ Միչիգանի նահանգի Դիրբորն քաղաքում վախճանվել է հայազգի սենատոր Ջորջ Զավեն Հարթը, որը հայտնի էր նաև որպես «երգող սենատոր»: Ինչպես գրում է «Detroit Free Press»-ը, Հարթը ծնվել է Դետրոյթում հայ ներգաղթյալների ընտանիքում, ընտրվել է Միչիգանի Սենատ 1974թ. և պաշտոնաթող եղել 2002թ.: Ըստ նախկին սենատոր Արթուր Միլլերի, Հարթն առաջ է մղել ավտոմեքենաներում անվտանգության մանկական նստարանի մասին օրինագիծը, ինչն անհնար է գերագնահատել, քանի որ դա բազում մանկական կյանքեր է փրկել: Նախկին հանրապետական սենատոր Հարթը միշտ երգել է Սենատի երգչախմբի հետ ծննդյան օրերին և այլ տոներին:
Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Հարթն ավարտել է Ուեյնի համալսարանը քաղաքագիտության բակալավրի աստիճանով: