Նովրուզի ժամանակ Դիարբեքիրում ընթերցվեց Օջալանի պատմական ուղերձը՝ քրդերի և Թուրքիայի միջև հաշտեցման ու զենքերը վայր դնելու մասին, ինչին հաջորդեց Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահույի ներողությունը Թուրքիայից`«Ազատության տորմիղի» միջադեպի համար:
Թուրքագետ Անդրանիկ Իսպիրյանի բնորոշմամբ` Թուրքիայի համար այդ երկու իրադարձությունները շատ նպաստավոր էին Մերձավոր Արևելքում Թուրքիայի դիրքերի ամրապնդման տեսանկյունից:
«Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերությունները միշտ էլ զարգացել են վայրիվերումներով, սակայն չեն անցել «կարմիր գիծը» և հիմնականում զարգացել են ռազմական ոլորտում»,- նկատեց թուրքագետը: Անդրանիկ Իսպիրյանը հիշեցրեց, որ Թուրքիան ցանկանում է առաջատարի դեր ստանձնել արաբական աշխարհում և այդ պատճառով Անկարան գնաց Իսրայելի հետ հարաբերությունների սրմանը՝ «արաբական ժողովրդի» պաշտպան երևալու համար:
ԱՄՆ-ի համար Իսրայելը և Թուրքիան Մերձավոր Արևելքում ռազմավարական կարևոր դաշնակիցներ են: Ըստ թուրքագետի` Մեծ Մերձավոր Արևելք ծրագրի իրականացման և «արաբական գարնան» ծրագրերի շարունակականությունը ապահովելու համար Վաշինգտոնին ձեռնտու չէ թուրք-իսրայելական լարվածությունը, իսկ ԱՄՆ-ի համար այսօր ամենակարևոր հարցը սիրիական խնդիրն է. ԱՄՆ-ն այդ նպատակին հասնելու համար փորձում է հաշտեցնել Թուրքիային և Իսրայելին՝ Սիրիայի դեմ միասնական ճակատով հանդես գալու համար:
Ինչ վերաբերում է Իրանին, թուրքագետը կարծում է, որ «արաբական գարուն» Իրանում անհնար է իրականացնել, քանի որ այդ երկրում չկան նախադրյալները, որ կային արաբական այն երկրներում, որտեղ իրականացվել է «արաբական գարունը»: