Ապրիլի 22-ին Իսրայելի պատվիրակությունը ժամանել է Թուրքիա քննարկելու համար 2010թ. մայիսին Mavi Marmara միջադեպում սպանվածների հարազատներին: Ինչպես գրում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, այցը հնարավոր դարձավ Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուի ներողությունից հետո, ինչ արվեց ԱՄՆ ճնշման ներքո:
Սակայն մինչ դիվանագիտական հարաբերությունների ամբողջական վերականգնումը դեռ հեռու է, Էրդողանը պահանաջում է վերացնել Գազայի շրջափակումը:
2010թ. մայիսի 31-ին սպանվեց Թուրքիայի 9 քաղաքացի, որոնց կասկածում էին ահաբեկչության մեջ ու Իսրայել ու Գազա ապօրինի մուտք գործելու համար: