13 մայիսի 2013 - 17:51 AMT
Ըստ Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տնտեսական աճը Հայաստանում 2013թ. կազմել է 5 տոկոս, իսկ գնաճը կարող է կազմել 4,5 տոկոս: Ըստ ՎԶԵԲ տվյալների, 2014թ. տնտեսական աճը երկրում կդանդաղի մինչև 4 տոկոս:
Նախագահը կառավարության առջև խնդիր է դրել՝ ապահովել 2013թ. 7 տոկոս տնտեսական աճ որակական ցուցանիշների ապահովմամբ:
Ինչպես ասվում է ՎԶԵԲ զեկույցում, Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է զարգանալ դրամական մեծ փոխանցումների և պետական զգալի ֆինանսավորման հաշվին: Ռիսկերը կապված են դրամական փոխանցումներից կախվածության ու ֆինանսական հատվածի դոլարականացման հետ:
Ըստ բանկի, Ադրբեջանի տնտեսական աճը 2013-ին կկազմի 3,4 տոկոս և 4 տոկոս 2014թ., Վրաստանինը՝ 3 տոկոս և 5 տոկոս, Բելառուսինը՝ 3 տոկոս և 5 տոկոս: