14 հունիսի 2013 - 12:01 AMT
Հունիսի 14-ին Երևանում տեղի ունեցավ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պաշտոնական www.ssfs.am կայքի բացման արարողությունը: Ինչպես նշեց պետծառայության ղեկավար Աբրամ Բախչագուլյանը, նոր կայքի վրա աշխատել են շուրջ 6 ամիս, աշխատանքներում կիրռավել են միայն ներքին ռեսուրսներ: «Կայքը ոչ միայն տեղեկատվական բնույթ է կրում, այլ նար հատուկ պորտալ է, որը հնարավորություն է տալիս ինչպես տնտեսվարող սուբյեկտներին, մասնավոր հատվածին, այպես էլ անհատ քաղաքացիներին անհրաժեշտ տեղեկությունները ստանալ այդ ոլորտից»,-ասել է նա:
Աբրամ Բախչագուլյանը հավելել է, որ այսուհետ տնտեսվարող սուբյեկտը օնլայն ռեժիմով կարող է գրանցվել կայքում, ինչը պարտադիր պայման է սննդամթերք արտադրողների, ներկրողների ու արտահանողների համար: «Մենք պարզեցրել ենք գրանցման կարգը, այժմ հարկ չկա այցելել անձամբ ու հայտը լրացնել»,-ասել է նա:
Կայքն ունի 3 հիմնական բաժին՝ անասնապահություն, ֆիտոսանիտարիա և սննդամթերքի անվտանգություն:
Ցանկացած տնտեսվարող կամ քաղաքացի, այցելելով կայքէջ, կարող է լիարժեք տեղեկատվություն ստանալ Հայաստան ներկրվող և արտահանվող սննդամթերքի մասին: