24 հունիսի 2013 - 21:18 AMT
Թուրքական imzakampanyam.com կայքում ստամբուլաբնակ հայերի կողմից ստորագրահավաք է սկսվել Մուշ քաղաքում հայկական տների ոչնչացման դեմ: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Մուշի քաղաքապետարանի խորհրդի անդամների մեծամասնությունը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ղեկավարած, երկրում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչներ են:
«1915թ.-ին սկսված Ցեղասպանությունը մինչ օրս շարունակվում է որպես տնտեսական և մշակութային ցեղասպանություն»,- ասված է հայտարարության մեջ, որին արդեն 679 մարդ է միացել: Որպեսզի այն ուսումնասիրվի, անհրաժեշտ է 10 հազար ստորագրություն, ստորագրահավաքը սկսվել է հունիսի 23-ին:
Հին հայկական Բիթլիս նահանգի Մուշ քաղաքը գտնվում է Վանա լճից արևմուտք, հայտնի է Սուրբ Առաքելոց վանքով, որը ամբողջությամբ ավերված է: Մինչ օրս քաղաքում մնացել են հայկական տներ, որոնց սեփականատերերը սպանվել են 1915թ.-ին: