13 սեպտեմբերի 2013 - 11:56 AMT
Սերժ Ավեդիքյանի ու Ելենա Ֆետիսովայի հեղինակած «Փարաջանով» ֆիլմը Ուկրաինան «Օսկարի» կներկայացնի «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում: Լուրը PanARMENIAN.Net-ին հաստատեց Սերժ Ավեդիքյանը:
«Օսկարի» ուկրաինական կոմիտեի փոխանցմամբ, ընտրությունը կատարվել է «Փարաջանովի», ռեժիսոր Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձ» ու Ահմետ Սեյթաբլայեվի «Հայթամարա» ֆիլմերի միջև: «Փարաջանովի» օգտին քվեարկել է Կոմիտեի 10-ից` 6 անդամ, վերոնշյալ երկու ֆիլմերից ամեն մեկի համար՝ երկու անդամ:
Ավեդիքյանը նաև նշեց, որ «Փարաջանովն» օսկարի ներկայացնելու իրավունք ուներ նաև Հայաստանը: Ռեժիսորի խոսքով, այժմ իրենք կենտրոնացած են փարիզյան պրեմիերայի վրա, որը կկայանա 2014-ի հունվարին կամ փետրվարին, բայց մինչ այդ ֆիլմը տարբեր մի քանի փառատոնի կմասնակցի:
«Սեպտեմբերի 19-23-ը «Փարաջանովը» կներկայացվի Բաթումի հեղինակային ֆիլմերի միջազգային փառատոնում, որից հետո հոկտեմբերի 3-ից 6-ը կմեկնենք Համբուրգի կինոփառատոն, իսկ նոյեմբեր-դեկտեմբերին արդեն կմասնակցենք Ֆրանսիայում անցկացվող կինոփառատոններին»,- ասաց Ավեդիքյանը:
«Փարաջանով» լիամետրաժ ֆիլմը նկարահանվել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Հայաստանի համատեղ ուժերով, պրեմիերան այս տարվա հոկտեմբերի 3-ին է։ «Փարաջանովը» ճանաչվել է Օդեսայի միջազգային կինոփառատոնի լավագույն ուկրաինական ֆիլմ:
Այն ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի մասին է, որի վարքագիծը չէր համապատասխանում խորհրդային համակարգին։ Իր էքսցենտրիկ բնավորության պատճառով ռեժիսորը հայտնվում է բանտում, որտեղի կյանքին նրան օգնում է դիմակայել սերը գեղեցիկի հանդեպ։
«Փարաջանովի» հայաստանյան պրեմիերան կայացել էր այս տարվա հուլիսին՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման օրը, իսկ Ուկրաինայում այն էկրան կբարձրանա մի քանի օրից՝ սեպտեմբերի 26-ին: