Վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում երկնիշ աճ է արձանագրում: 2013 թ. հունվար-օգոստոսին ՏՏ ոլորտում 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ 17 տոկոս աճ է գրանցվել: Նվաճումներն ու ՏՏ ոլորտի առջև ծառացած խնդիրները կներկայացվեն ԱրմԹեք 6-րդ համաժողովում, որն իր աշխատանքը կսկսի Երևանում հոկտեմբերի 4-ին: Զուգահեռ իր դռները կբացի նաև ամենամյա, այս տարի արդեն 9-րդ, «ԴիջիԹեք Էքսպո 2013» ցուցահանդեսը: Այն կգործի մինչև հոկտեմբերի 6-ը: Երկու միջոցառումներն անցկացվում են Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո։
Համաժողովը կունենա ավելի քան 200 մասնակից Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Միջին Արևելքից, Հյուսիսային Աֆրիկայից և այլ տարածաշրջաններից: Ինչպես այսօր լրագրողներին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը, համաժողովում նախատեսվում է երկու հուշագիր ստորագրել Գյումրիի տեխնոպարկի զարգացման շրջանակներում: Իր հերթին «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը նշեց, որ կներկայացվեն Հայաստանի բաձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումներն ու հաջողության պատմությունները, կքննարկվեն նորարարության և մասնագիտական զարգացման խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, հաջողության գործոնները:
Առաջին ԱրմԹեք համաժողովն անցկացվել է 2007թ. ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում, որին հաջորդել են համաժողովներ Երևանում 2008-ին և 2011-ին և Սիլիկոնյան հովտում ՝ 2009-ին և 2012-ին: Ինչպես ասաց «Վիասֆեր տեխնոպարկի» հիմնադիր Թոնի Մորոյանը, առաջին համաժողովը աննախադեպ արդյունքներ տվեց՝ նման արդյունքներ չէին գրանցվել այդ ոլորտում ոչ Թուրքիայում, ոչ Ռուսաստանում, ոչ Հնդկաստանում: «Մեր նպատակն է ցույց տալ աշխարհին Հայաստանի նվաճումներն ու հնարավորությունները, ստեղծել համահայկական ցանց՝ ներդրումներ բերելով մեր երկիր»,-ասել է նա:
«Synopsis Արմենիա» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռիչ Գոլդմանը կարևորեց այն, որ համաժողովն անցնում է պետության, մասնավոր ընկերությունների և ուսումնական հաստատությունների համագործակցության շրջանակներում, «ինչը չես տեսնի ոչ մի այլ երկրում»: Ըստ նրա, «ԴիջիԹեք Էքսպո» ցուցահանդեսը ցույց է տալիս Հայաստանի զգալի նվաճումները ՏՏ ոլորտում:
Digitec Expo իններորդ ամենամյա ցուցահանդեսի մասնակցության հայտեր են տվել արդեն 60 ընկերություններ։ Ակնկալվում է, որ կմասնակցեն շուրջ 150 ընկերություններ Հայաստանից ու արտերկրից: