Եգիպտոսում ոստիկանների և նախկին նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի կողմնակիցների միջև բախումների պատճառով, ըստ ճշտված տվյալների, առնվազն 51 մարդ է զոհվել, հայտնում է ВВС-ին: Ըստ Եգիպտոսի առողջապահության նախարարության տվյալների, վիրավորվել է շուրջ 240 մարդ: Եգիպտական ԱԳՆ-ն, իր հերթին, հայտնել է անկարգությունների 423 մասնակիցների ձերբակալության մասին:
Իրավապահների ու պաշտոնանկ նախագահի կողմնակիցների միջև բախումների մասին հաղորդագրություններ էին ստացվում հոկտեմբերի 6-ին Եգիպտոսի տարբեր շրջաններից: Սակայն առավել զանգվածային անկարգություններ տեղի ունեցան Կահիրեում, որտեղ Մուրսիի կողմնակիցների բազմահազարանոց ակցիաներ են տեղի ունեցել՝ նվիրված եգիպտա-իսրայելյան Դատաստանի օրվա պատերազմի 40-ամյակին:
Մուրսիի կողմնակիցների ու ոստիկանների բախումներ են տեղի ունեցել Կահիրեի տարբեր շրջաններում, սակայն չեն ազդել Դատաստանի օրվա 40-ամյակի տոնակատարությունների պաշտոնական ծրագրի վրա: Տոնական միջոցառումների շրջանակներում Կահիրեի մարզադաշտերից մեկում հանդիսավոր համերգ տեղի ունեցավ, որի հեռարձակումը ուղիղ եթերով վարում էր Եգիպտոսի հեռուստատեսությունը: Տոնական համերգին ի թիվս այլոց ներկա էր նաև Եգիպտոսի ՊՆ ղեկավար Աբդել Ֆաթթահ ալ Սիսին և երկրի ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրը:
Ընթացիկ տարվա օգոստոսին, երբ զինվորականներիը ցրեցին Մուրսիի կողմնակիցների ճամբարները, Կահիրեում մի քանի հարյուր մարդ սպանվեց, երկրում արտակարգ իրավիճակ սահմանվեց, որը գործում է մինչ օրս: