Եթե ԱՄՆ-ն հրաժարվի վճարել արտաքին պարտքը, դա ավերիչ հետևանքներ կունենա բոլոր ֆինանսական շուկաներում՝ Բրազիլիայից մինչև Ցյուրիխ, կկասեցնի 5 տրլն դոլարի վարկային մեխանիզմը, որը կախված է Ամերիկայի պարտատոմսերից, կնպաստի դոլարի անկմանն և տնտեսական դեպրեսիա կառաջացնի ամբողջ աշխարհում: Այդ մասին գրում է Bloomberg-ը, որը գործարար աշխարհումամենահեղինակավոր գործակալություններից է, ֆինանսական շուկայի մասնակիցների վրա հղումով:
Bloomberg-ը նշում է, որ ԱՄՆ հնարավոր դեֆոլտն աշխարհում մի շարք սնանկություններ կառաջացնի: Ֆինանսական շուկայում ԱՄՆ դեֆոլտը համեմատում են Lehman Brothers-ի սնանկացման հետ, որն ի հայտ բերեց ֆինանսական հատվածում առկա լուրջ թերությունները:
Մասնավորապես, ներդրումային բանկի սնանկացումը լրջորեն դանդաղեցրել է վարկավորման տեմպերը ՌԵՊՈ շուկայում, կազմակերպություններից շատերը հայտնաբերել են, որ բաժնետոմսերն այնքան հուսալի չեն, որքան կարծում էին: Ստեղծված իրավիճակը մտավախություն է առաջացրել ներդրողների շրջանում, որոնք սկսել են վաճառել բանկի բաժնետոմսերը՝ առաջացներով դրույքների անկում:
Նմանատիպ իրավիճակ են կանխատեսում նար ԱՄՆ դեֆոլտի պարագայում, գրում է գործակալությունը: Հետևանքների մասին կարելի է դատել ըստ կառավարության արժեքավոր պարտատոմսերի ծավալի, որոնք որպես գրավ են հանդես գալիս ՌԵՊՈ գործարքների դեպքում՝ մոտ 2,8 տրլն դոլար:
ԱՄՆ սահմաններից դուրս ԱՄՆ կառավարության պարտատոմսերի գների անկումը ամենամեծ վնասը կհասցնի Չինաստանին ու Ճապոնիային, որոնք իրենց բալանսներում ունեն 1,3 տրլն և 1,1 տրլն դոլարի ԱՄՆ պարտատոմսեր, հայտնում է Lenta.ru-ն:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը զգուշացրել է, որ հոկտեմբերի 17-ին գերատեսչության հաշիվներին կմնա 30 մլրդ դոլար, այն դեպքում, երբ մեկ օրվա ծախսերը կազմում են 60 մլրդ դոլար: Մինչ այդ օրենսդիրները պետք է պայմանավորվեն արտաքին պարտքի շեմը բարձրացնելու մասին: