Անցած տարվա դեկտեմբերին Կահիրեում ցուցարարների սպանության գործով առաջին դատական լսումը տեղի կունենա նոյեմբերի 4-ին: Այդ գործով անցնում է նաև Եգիպտոսի պաշտոնանկ նախագահ Մոհամմեդ Մուրսին, հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները դատական ատյանների վրա հղումով:
Ավելի վաղ դատախազ Հեշամ Բարաքաթը Մուրսիի և «Մահմեդական եղբայրների» 14 անդամների գործն ուղարկել էր Կահիրեի քրեական դատարան: Բոլոր նրանց մեղադրում են բռնությունների ու սպանությունների կոչերի համար, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Այս քրեական գործը վերաբերում է Մուրսիի կողմնակիցների ու հակառակորդների բախումներին 2012թ. դեկտեմբերին Կահիրեում նախագահի նստավայրի մոտ: Մինչ այդ նախկին նախագահին մեղադրանք է ներկայացվել կապված 2011 թվականի իրադարձությունների հետ՝ փախուստ բանտից, բանտի վրա հարձակման կազմակերպում, կալանավորների, զինվորների ու ոստիկանների սպանություններ: