Սիրիայի գծով «Ժնև-2» խաղաղ խորհրդաժողովը կկայանա 2014 թ. հունվարի 22-ին, հայտնել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
ՌԴ և ԱՄՆ դիվանագետների բանակցություններն են այսօր անցնում Ժնևում ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցչի հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը: Սա արդեն Ռուսաստանի, ԱՄՆ ու ՄԱԿ չորրորդ հանդիպումն է մեկ տարում: Ռուսական կողմը ներկայացնում է նախագահի Մերձավոր Արևելքի գծով հատուկ ներկայացուցիչ, ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Միխայիլ Բոգդանովն ու ԱԳ փոխնախարար Գենադի Գատիլովը, ամերիկյանը՝ քաղաքական հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Ուենդի Շերմանը, ՄԱԿ-ից՝ Սիրիայի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին:
Ժնևի խորհրդաժողովը գումարվում է Ռուսաստանի ու ԱՄՆ նախաձեռնությամբ: Սիրիական կոալիցիան պատրաստ է մասնակցել «Ժնև-2» խորհրդաժողովին, հայտարարել է Սիրիայի հեղափոխական ու ընդդիմադիր ուժերի ազգային կոալիցիայի մամլո քարտուղար Հալիդ ալ Սալիհը նոյեմբերի 9-ին: