Եգիպտոսի Սահմանադրության վերաբերյալ երկօրյա հանրաքվեի ժամանակ ոստիկանությունը ձերբակալել է «Մահմեդական եղբայրների» 444 անդամի: Ինչպես հայտնում է երկրի ՆԳՆ-ն, իսլամիստները մեղադրվում են քվեարկությունը ձախողելու փորձերի մեջ, նրանցից առգրավվել են փոքր տրամաչափի հրացաններ, սառը զենք ու պայթուցիկով շշեր:
Եգիպտացիների 95 տոկոսը կողմ է քվեարկել նոր սահմանադրությանը: Նախնական տվյալները հրապարակել է ՆԳՆ հասարակայնության հետ կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Աբդելֆաթթիհ Օսմանը: Հանրաքվեի առաջին օրը Եգիպտոսում 10 մարդ զոհվեց: Զոհ դարձան այն մարդիկ, որոնք մասնակցել են ոստիկանների ու նոր սահմանադրության հակառակորդների միջև բախումներին: Մասնակցությունը կազմել է 55 տոկոս, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Երկրի Գերագույն ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով, ընդհանուր առմամբ քվեարկությանը կարող էր մասնացել 52 մլն քաղաքացի: Հանրաքվեի պաշտոնական արդյունքները կհայտարարվեն ընտրատեղամասերի փակումից 72 ժամ անց:
Մոտ մեկ տարի է անցել իսլամիստների առաջարկած սահմանադրության վերաբերյալ հանրաքվեից, իսկ Եգիպտոսում արդեն հանրաքվե է անցնում հիմնական նոր օրենքի վերաբերյալ: Եվ կրկին խորը պառակտման պայմաններում:
Նախկին սահմանադրությունը ստացել է մասնակիցների 54 տոկոսի հավանությունը: Ճիշտ է մասնակցության տոկոսը ընդամենը 33 տոկոս էր, իսկ բուն հանրաքվեն ուղեկցվում էր ցույցերով, որոնք ամենևին էլ խաղաղ չէին: Դա երկար չտևեց: Հուլիսի 3-ին բանակը պաշտոնանկ արեց ու ձերբակալեց նախագահ Մուրսիին: Սահմանադրության գործողությունը կասեցվեց, կառավարման լծակներն երկրում հայտնվեցին զինվորականների ձեռքում, որոնք կրկին արտակարգ դրություն հայտարարեցին: Նոր սահմանադրությունը հանրաքվեի է դրվել ՊՆ ղեկավար, գեներալ Աբդուլ Ֆաթահ Աս Սիսիի նախաձեռնությամբ, որն ապրիլին կմասնակցի նախագահի ընտրություններին:
Ըստ եգիպտացիների առաջարկած սահմանադրության, ՊՆ ղեկավարը կհաստատվի պաշտոնում միայն ԶՈւ Գերագույն խորհրդի հավանությանն արժանանալուց հետո, իսկ նախագահը կընտրվի երկու ժամկետից աչ ավելի:
Սահմանադրությունը ենթադրում է նաև, որ ռազմական տրիբունալները կարող են դատել քաղաքացիական անձանց, եթե վերջիններս հարձակվեն զինծառայողի կամ բանակի օբյեկտների վրա: Նոր սահմանադրությունը, ինչպես և նախկինները, ամրագրում է իսլամը որպես պետական կրոն, շարիաթը որպես իրավունքի սկզբունք և արաբերենը որպես պաշտոնական լեզու: Սահմանադրությունը երաշխավորում է նաև դավանանքի ազատություն: