Եվրասիական տնտեսական միության նիստում Ռուսաստանն առաջարկեց Մաքսային միության շրջանակում իր գործընկերներ Բելառուսին ու Ղազախստանին ընդունել նոր ռեժիմ ուկրաինական ապրանքների համար, որով սահմանափակվելու էր դրանց ներմուծումը: Սակայն Բելառուսն ու Ղազախստանը հրաժարվեցին ընդունել նորացված նախագիծը: Ըստ Մաքսային միության կանոնների, Ռուսաստանն իրավունք է ստանում գործելու միակողմանի կարգով: Բելառուսի փոխվարչապետ Սերգեյ Ռումասը հաստատել է այս տեղեկատվությունը: Ըստ նրա, Բելառուսը կտրուկ դեմ է եղել առաջարկին: Նա վստահ է, որ այս պահին հնարավոր չէ գնահատել ԵՄ և Ուկրաինայի միջև ասոցացման համաձայնագրի հնարավոր սպառնալիքները, ուստի շտապողական միջոցների անհրաժեշտությունը չկա, հայտնում է ՏՎՑ-ն:
Ավելի վաղ, հունիսի 27-ին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ստորագրեց Եվրամիության հետ Ուկրաինայի ասոցացման համաձայնագրի տնտեսական բաղադրիչը: ՌԴ ներկայացուցիչները բազմիցս են հայտարարել, որ եթե սպառնալիք առաջանա Ռուսաստանի տնտեսությանը, ՌԴ-ն ստիպված կլինի պատասխան միջոցներ ձեռնարկել: Որպեսզի ասոցացման մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնի, այն պետք է վավերացվի Եվրոպայի երկրների և Ուկրաինայի խորհրդարանների կողմից, սակայն, ըստ փորձագետների, մինչև ընթացիկ նստաշրջանի ավարտն ուկրաինացի խորհրդարանականները չեն հասնցի վավերացնել փաստաթուղթը:
Հունիսի 26-ին ԵՏՄ ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Վիկտոր Սպասսկին հայտարարեց, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին փաստաթուղթը պատրաստ կլինի ստորագրման համար ամսվա վերջում: Հայաստանի, ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները պետք է որոշեն փաստաթղթի ստորագրման վայրն ու ամսաթիվը, նշել է նա:
Ավելի վաղ որոշ փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ կարծիք են հայտնել, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրման ժամկետը հետաձգվում է: