Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը հուսով է, որ առաջիկայում տեղի կունենա Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը:
«ԱՄՆ-ն որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր միջնորդ է հանդիսանում ղարաբաղյան կարգավորման գործում: Համանախագահները կանոնավոր հանդիպումներ են ունենում հակամարտության կողմերի հետ հետագա քայլերի քննարկման նպատակով: Մենք հուսով ենք, որ ոչ հեռու ապագայում տեղի կունենա նաև հանդիպում նախագահների մակարդակով»,-հայտարարել է Հեֆերնը Երևանում կայացած ճեպազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչի հաշվին է այսօր պահպանվում ստատուս քվոն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, հաշվի առնելով հաճախակի դարձած դիվերսիոն գործողությունները սահմանին:
Ըստ նրա, համանախագահների վերջին ուղերձը բավականին հստակ էր ու հետևողական: «Հակամարտության կարգավորման միակ ուղին խաղաղ բանակցություններն են»,-հավելել է Հեֆերնը:
Դիվանագետը նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն խստիվ դատապարտում է ռազմատենչ հռետորաբանությունը և հրադադարի խախտման դեպքերը, ցավակցություն հայտնելով բոլոր նրանց, ով տուժում է սահմանին և շփման գծում միջադեպերի հետևանքով:
«Պետքարտուղար Ջոն Քերին հաստատեց մեր հավատարմությունը կարգավորման հասնել խաղաղ բանակցությունների միջոցով»,-ամփոփել է Հեֆերնը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը իր ելույթում, որը նվիրված էր դիվանագիտական առաքելության ավարտին, հայտարարել է նոր փորձերի անհրաժեշտության մասին, ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման հասնելու համար:
«Խաղաղությունը տարածաշրջանում անհրաժեշտ օգուտը կտա մարդկանց…»,-ասել է դեսպանը:
«Ողբերգական կորուստներն ու ցանկացած լարվածությունն Ադրբեջանի ու Հայաստանի զորքերի շփման գծում մեծ մտահոգություն է առաջացնում», ասել է Մորնինգսթարը՝ խոսելով ԼՂՀ-ում ադրբեջանցի դիվերսանտների կալանավորման մասին:
«Ես տեղյակ եմ, որ իրադարձությունները շփման գծում շատ են մտահոգում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, և դա մեկ անգամ ևս ապացուցում է այդ սարսափելի հակամարտությունը սեղմ ժամկետում կարգավորելու անհրաժեշտությունը»,-ասել է դեսպանը:
Ըստ նրա, ԱՄՆ-ն կշարունակի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված աշխատանքը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Հուլիսի 23-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեռ Անդրիեն (Ֆրանսիա) Վիեննայում հանդես եկան հայտարարությամբ, որտեղ լուրջ մտահոգություն են հայտնում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության աճի ու բռնության սաստկացման կապակցությամբ, այդ թվում շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին քաղաքացիական անձանց «թիրախային սպանություններով»: Համանախագհները «հորդորում են կողմերին պարտավորվել խուսափել զոհերից և միտումնավոր գործողություններ չձեռնարկել գյուղերի ու քաղաքացիական բնակչության դեմ»: Նրանք նաև կոչ են արել նախարարներին մեղմել լարվածությունն ու պահպանել հրադադարի ռեժիմը:
Ադրբեջանական ստորաբաժանումները, պարբերաբար խախտելով հրադադարի ռեժիմը ԼՂՀ ԶՈւ հետ շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին, գնդակոծում են ոչ միայն հայկական կողմի մարտական դիրքերը, այլ նաև սահմանամերձ գյուղերը, ինչը կորուստների պատճառ է դառնում նաև խաղաղ բնակչության շրջանում: Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն փորձեր է ձեռնարկում:
Հուլիսի 14-ին Քարվաճառում ավարտվել էր ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը, որի արդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել էին։ ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տեղամասում ձերբակալված Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից կատարված դիվերսիոն գործողություններիփաստի առթիվ հավաքագրված նախնական նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ։
Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը և Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը ձերբակալվել ու կալանավորվել են»: Հուլիսի 26-ին, հակառակորդը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսային և հյուսիս-արևելյան ուղություններով ձեռնարկեց դիվերսիոն հետախուզական ներթափանցման փորձեր: ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում վերջիններս ժամանակին հայտնաբերվել և կորուստներ կրելով ու թողնելով մեծաքանակ տեխնիկական միջոցներ և սպառազինություն հետ են շպրտվել ելման դիրքեր:
ԼՂՀ ՊՆ-ից հայտնեցին, որ գործողությունների արդյունքում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1994թ. ծնված Խաչատուր Լևոնի Բադասյանը: