Մոտ 10 հազար մարդ Հայաստանից, Արցախից և սփյուռքից իր ստորագրությունն է դրել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված բաց նամակի տակ՝ կոչ անելով Սոչիում օգոստոսի 8-9 կայանալիք հանդիպմանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ անդրադառնալ Լևոն Հայրապետյանի խափանման միջոցը փոխելու հարցին:
«Օգոստոսի 13-ին Մոսկվայի դատարանը պետք է քննի Լևոն Հայրապետյանի փաստաբանի միջնորդությունը խափանման միջոցի փոփոխման մասին: Հիվանդությունների մի ամբողջ փունջը, որով տառապում է Հայրապետյանը՝ քաղցկեղ, շաքարային դիաբետ, հիպերտոնիա, նախաինսուլտային վիճակ, մի քանի ուշաթափությունների պատճառ է դարձել կալանավայրում, որի կապակցությամբ անհրաժեշտ է ազատ արձակել նրան և տեղափոխել հիվանդանոց, ինչը բխում է ՌԴ իրավական ակտերից և մարդասիրական նկատառումներից:
Նկատի ունենալով Ձեր առաջիկա հանդիպումը Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, խնդրում ենք Ձեզ Արցախի սահմանին տիրաող իրավիճակին զուգահեռ անդրադառնալ նաև Լևոն Հայրապետյանի խափանման միջոցը փոխելու հարցին՝ հաշվի առնելով նրա վատթարացող առողջական վիճակը»,- ասվում է նամակում, որի հեղինակները հուսով են, որ այն համապատասխան արձագանք կստանա, հայտնում է Armenia Today-ը:
Հուլիսի 24-ին գործարար Լևոն Հայրապետյանին, որին կասկածում են հափշտակումների և «Բաշնեֆտի» բաժնետոմսերի ապօրինի օրինականացման մեջ, ՌԴ Քննչական կոմիտեն մեղադրանք է ներկայացրել ՌԴ ՔՕ 160 (յուրացում և վատնում) ու 174 (փողերի լվացում) հոդվածների հատկանիշներով:
65-ամյա հայ գործարարին մեղադրական եզրակացության առաջադրումը տևել է երկու ժամ: Ինչպես հայտնել են աղբյուրները իրավապահ մարմիններում, Լևոն Հայրապետյանն այդ ընթացքում բազմիցս է հայտնել իր վրդովմունքը: Նա կտրականապես հրաժարվել է ընդունել առաջադրված մեղադրանքը, հայտնում է «Կոմերսանտ» թերթը:
ՌԴ Քննչական կոմիտեում հրաժարվել են մեկնաբանել գործի քննության ընթացքը: Չի կարողացել դա նաել նաև Լևոն Հայրապետյանի պաշտպանությունը քանի որ փաստաբաններից ստորագրություն է վերցվել քննության նյութերը չհրապարակելու մասին:
Հուլիսի 15-ին ՌԴ ՀԴԲ աշխատակիցները Մոսկվայում ձերբակալեցին հայկական սփյուռքի ամենահարուստ ներկայացուցիչներից մեկին՝ Լևոն Հայրապետյանին: Նրան ձեբակալեցին «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում, ուր նա ժամանել էր Մոնակոյից: Նրան հարցաքննության տարան ՔԿ ուժեղացված հսկողության ներքո: Այնտեղ նրան պաշտոնապես հայտարարեցին ձերբակալության մասին:
Ըստ քննության վարկածի, հանցագործությունները կատարվել են 2008 թ. կնքված գործարքի ժամանակ, երբ վաճառվում էր «Բաշնեֆտ» ընկերությունը, որին առնչություն ուներ նաև Հայրապետյանը: Նա, իբր, անհիմն կերպով խոշոր տոկոս էր ստացել այդ գործարքից: Հուլիսի 16-ին խուզարկություն անցկացվեց գործարարի գրասենյակում, որը գտնվում է «Պրեզիդենտ օտելում», որի ժամանակ քննիչները «ՊՄ» ատրճանակի փամփուշտների երկու փաթեթ են առգրավել:
Հուլիսի 17-ին Մոսկվայի Բասմանյան դատարանը բավարարեց հայազգի գործարարի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքն ընտրելու մասին նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և որոշեց, որ նա պետք է մնա կալանքի տակ մինչև սեպտեմբերի 15-ը»,-հայտնեց դատարանի մամուլի քարտուղար Աննա Ֆադեևան: Նա հայտնեց նաև, որ կալանք է դրվել «Բաշնեֆտ» ընկերության բաժնետոմսերի փաթեթի վրա, որոնց արժեքը կազմում է մոտ 300 մլն ռուբլի: Դատարանը կալանքի մասին որոշումը հիմնավորել էր նրանով, որ ազատության մեջ Հայրապետյանը կարող է օգտագործել իր կապերը ու թաքնվել նախաքննությունից:
Հայրապետյանի փաստաբանները բողոքարկել են դատարանի որոշումը:
«Մենք խնդրում ենք դատարանին չեղյալ համարել Բասմանյան դատարանի որոշումը Հայրապետյանին կալանավորելու մասին որպես ապօրինի ու չհիմնավորված և խափանման այնպիսի միջոց ընտրել, որը կապված չէ ազատազրկման հետ»,-հայտարարել է գործարարի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը: