Չնայած նրան, որ 20 տարի առաջ Ադրբեջանի խնդրանքով, որը որպես միջնորդ դիմել էր Ռուսաստանին, հրադադար էր կնքվել, շփման գծում հակառակորդի վերջին դիվերսիոն գործողությունները կրկին ցույց տվեցին, որ նրա հիմնական նպատակը ԼՂՀ-ն գրավելն ու Ղարաբաղի ամբողջ տարածքի վրա հսկողություն տարածելն է: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար Մովսես Հակոբյանը:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանը չի կորցնում Ղարաբաղը գրավելու հույսը` շանտաժի ենթարկելով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը.
«Ադրբեջանը աբսուրդային տարածքային հավակնություններ ունի Երևանի ու Զանգեզուրի հանդեպ: Վերջին 20 տարին ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը միշտ խուսափում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկվող ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման տարբերակներից»:
Միաժամանակ նախարարը նշել է, որ վերջին տարիներին Բաքուն նավթի հաշվին զինված ուժերում հսկայական միջոցներ է ներդրել` դրանով ապացուցելով ղարաբաղյան հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու սեփական մտարդությունը: Խոսելով Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԶՈՒ սպառազինությունների մասին` Հակոբյանը նշել է, որ այս պահին հարաբերակցությունը երկուսը մեկի է` հոգուտ հակառակորդի, սակայն դա չի նշանակում, թե ինտենսիվ զինման դեպքում վերջինս հաջողության կհասնի: Մանավանդ, որ 1992-ին հայկական ու ադրբեջանական զենքերի հարաբերակցությունը եղել է մեկը քսանի:
«Ադրբեջանի կողմից մարտական գործողությունների վերսկսումը ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի համար շարունակում է մնալ սպասելի: Ես ամեն օր սպասում եմ պատերազմին, և բանակի նպատակն է պատերազմին պատրաստ լինել»,- շեշտել է նախարարը` հավելելով, որ Արդբեջանի ԶՈՒ զինմանն ի պատասխան ԼՂՀ-ն զբաղվում է զինվորականների ուսուցմամբ, արսենալի թարմացմամբ: Նրա խոսքով, այս տարվա առաջին կիսամյակում հատուկ մարտական պարապունքներ են անցկացվել: Թիկունքի ապահովման համար զինվորական տեխնիկան լրացվել է, նաև լավացել է սնունդի որակը, հաղորդում է Armenia Today-ը: