Վաշինգտոնի ներկայացուցիչներն առաջին անգամ ուղիղ բանակցություններ են վարել սիրիացի քրդերի հետ, որոնք պայքարում են «Իսլամական պետության» դեմ, այդ թվում պաշարված Կոբանի մատույցներում: Այդ մասին հոկտեմբերի 16-ին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին, հայտնում է Reuters-ը:
Որոշ տվյալներով, բանակցությունները քրդական «Ժողովրդական միություն» կուսակցության հետ տեղի են ունեցել Փարիզում հանգստյան օրերին:
Գործակալությունը նշել է նաև, որ ավելի վաղ այս շաբաթ բանակցություններ տեղի ունեցան ԱՄՆ ու Թուրքիայի զինվորականների միջև: Ըստ Պենտագոնի ներկայացուցչի, դրանք «շատ, շատ լավ անցան»:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել էր, որ Փարիզը մտադիր չէ զենք մատակարարել քուրդ աշխարհազորայիններին, կասեցնելու համար ԻՊ գրոհայինների հարձակումը քրդաբնակ Կոբանի վրա: Նախագահը նշեց, որ Ֆրանսիան «ամեն հնարավորը կանի» օգնելու համար սիրիացի քրդերին: Թե հատկապես ինչ զինատեսակների մասին է խոսքը, դեռ չի ասվում:
ԻՊ գրոհայինները պաշարեցին Կոբանին սեպտեմբերին: Կոբանի ռազմավարական նշանակությունը պայմանավորված է նրանով, որ ավանն ու արվարձանները խանգարում են ԻՊ ուժերին միանալ Սիրիայի հյուսիսում:
Մինչդեռ ԻՊ գրոհայինները առաջին թռիչքներն են կատարել հակառակորդից առգրավված ինքնաթիռներով, հայտնում են արաբական ԶԼՄ-ները: Ծայրահեղականների տրամադրության տակ է հայտնվել 3 ինքնաթիռ: Որոշ տվյալներով, դրանք բազմաթիրախային կործանիչներ են, ենթադրաբար Միգ-21 և ՄիԳ-23 տեսակի: Թռիչքներն անցել են Հալեպի արվարձաններում:
Գրոհայինները բարձրացրել են ինքնաթիռները Ջիրահ օդանավակայանից, որ գտնվում է քաղաքի արևելքում: Այդ ռազմական օբյեկտը համարվում է արաբական երկրում ԻՊ ամենամեծ ռազմակայանը: Գործակալությունը նշում է, որ Իրաքից ու Սիրիայից ժամանած ԻՊ գրոհայինները ուսուցանում են մարտիկներին: Տեղեկություն կա, որ ահաբեկիչներին նախապատրաստոմ են թռիչքների Իրաքի ՌՕՈւ դասալիքները: