26 նոյեմբերի 2014 - 10:20 AMT
ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից հրաժարվելու ժամանակը դեռ չի եկել:
«Պատժամիջոցներն անխուսափելի են, քանի դեռ Ռուսաստանը ջանք չի գործադրում կամ քիչ ջանք է գործադրում ճգնաժամը հաղթահարելու համար»,-պնդել է նա՝ ելույթ ունենալով Բեռլինում եվրոպական ընտանեկան ընկերությունների կոնգրեսում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք անդադար աշխատում ենք ճգնաժամի դիվանագիտական կարգավորման ուղղությամբ, սակայն, ցավոք, դա նախկինի պես ուղեկցվում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության խախտմամբ»,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Մերկելը խոստոավնել է, որ պատժամիջոցները բացասաբար են անդրադառնում եվրոպական և մասնավորապես գերմանական տնտեսության վրա, գրում է Deutsche Welle-ն: «Ձեռնարկատերերի համար իրավական երաշխիքներից, կայունությունից ու խաղաղությունից առավել կարևոր բան չկա»,-եզրակացրել է Գերմանիայի կանցլերը: Նոյեմբերի 18-ին Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստում Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ չսահմանվեցին, սակայն, որոշվեց այդ հարցին վերադառնալ դեկտեմբերին: