2 դեկտեմբերի 2014 - 16:30 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետդումային է ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի վավերացման մասին օրենքի նախագիծը: Այդ մասին ասված է ստորին պալատի տվյալների բազայում:
Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին չի ավելացնի ՌԴ դաշնային բյուջեի ծախսերը, ասվում է օրինագծի ֆինանսատնտեսական հիմնավորման մեջ, հայտնում է «Ինտերֆաքս-Արևմուտքը»:
ԵՏՄ-ն կգործի 2015-ի հունվարի 1-ից: Ըստ պայմանագրի, մասնակից երկրների տարածքում ենթադրվում է ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժ, տնտեսության գլխավոր ճյուղերում համակարգված, համաձայնեցված կամ միասնական քաղաքականության անցկացում:
Ինչպես ավելի վաղ ասվել էր, Պուտինը հույս էր հայտնել, որ մինչև տարվերեջ Հայաստանը կմիանա ԵՏՄ-ին: «Ըստ իս, Հայաստանը պատրաստ է հավասարազոր պայմաններով աշխատել Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի հետ ԵՏՄ կազմում»,-ասաց նա: Ըստ նրա, համեմատաբար սեղմ ժամկետում 2013-ի աշնանից սկսած հայ գործընկերները «համաձայնեցրել են տնտեսական չափանիշները ընդհանուր չափանիշների հետ, համահունչ դարձնելով ազգային օրենսդրությունը ինտեգրացիոն միավորման նորմերին»:
Նոյեմբերի 21-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը: Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը համարեց ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող: Պայմանագիրն ընդգրկվել է Ազգային ժողովի նիստի օրակարգում: