Դրեզդենի կենտրոնում հունվարի 12-ին հանրահավաք է տեղի ունեցել Եվրոպայի իսլամականացման դեմ, որին մասնակցել է մոտ 25.000 մարդ: Ակցիայի կազմակերպիչն է «Հայրենասեր եվրոպացիներն ընդդեմ Արևմուտքի իսլամականացման» կազմակերպությունը, այն նվիրված էր Ֆրանսիայում հունվարի 7-9-ին տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունների զոհերին: Հավաքվածները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են զոհերի հիշատակը, ոմանք կրում էին զոհվածներին համերաշխություն հայտնող պաստառներ, հայտնում է RBC-ն:
Միջոցառումը կայացել է, չնայած մի շարք գերմանացի քաղաքական գործիչներ կոչ էին անում հրաժարվել երթից: Գերմանիայի ՆԳՆ ղեկավար Թոմաս դը Մեզիերը և Գերմանիայի արդարադատության նախարար Հեյկո Մաասը քննադատել են ակցիայի կազմակերպիչներին, իսկ կանցլեր Անգելա Մերկելը Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ հանդիպմանը հայտարարել. «Իսլամը Գերմանիայի մասն է: Ես բոլոր գերմանացիների կանցլերն եմ»:
Հունվարի լույս 8-ի գիշերը Լեն Ման քաղաքի Սաբլոն թաղամասում անհայտները չորս նռնակ են նետել մզկիթի բակ: Ըստ ԶԼՄ-ների, պայթյունը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով մոտ 00.30-ին: Հարձակման ժամանակ ոչ ոք չի տուժել: Հունվարի 8-ին Փարիզի հարավային Մոնռուժ արվարձանում անհայտ տղամարդը ինքնաձիգից գնդակահարեց ոստիկանության աշխատակցուհուն և ճանապարհային ծառայության գործակալին, որից հետո նրան հաջողվեց հեռանալ հանցագործության վայրից: Երիտասարդ կինը զհովեց, իսկ տղամարդը ծանր վիճակում է:
Հունվարի 11-ին ամբողջ Ֆրանսիայի տարածքում մոտ 3,7 մլն մարդ մասնակցեց Charlie Hebdo հանդեսի խմբագրության վրա հարձակման զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին: Ըստ իրավապահների, միայն Փարիզում Միասնության երթին մասնակցել է 1,6 մլն մարդ: Հայկական կողմիցՓարիզի ակցիային մասնակցել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: