Հյուսիսատլանտյան դաշինքը մոտակա ժամանակահատվածում ակտիվ խորհրդակցություններ է սկսելու Վրաստանում ուսումնական միավորված կենտրոն բացելու շուրջ։ Այս մասին Թբիլիսիում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն, հայտնում է Panоrama.am-ը «Նովոստի Գրուզիա» գործակալության վրա հղումով:
«Քննարկել ենք խորհրդականների հիմնական խմբի ձևավորման ընթացքը։ Նրանք մի քանի ամսից կհավաքվեն և կաշխատեն ուսումնական միացյալ կենտրոնի ստեղծման դետալների շուրջ», - Վրաստանի պաշտպանության նախարար Մինդիա Ջանելիձեի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Վերշբոուն։
Վերջինս հավելել է, թե ուսումնական կենտրոնում վերապատրաստում են անցնելու ոչ միայն վրացի զինծառայողներ։
«Առաջին հերթին, պետք է հստակեցվի ոչ միայն կենտրոնի տեղակայման վայրը, այլև դրա առաջադրանքները, առաքելությունն ու նպատակները` ինչպես այն դարձնել առավել արդյունավետ, քանի որ այնտեղ վերապատրաստվելու են ոչ միայն վրացի զինծառայողներ, այլև դաշինքին անդամ պետությունների զինված ուժերի ներկայացուցիչներ», - ասել է Վերշբոուն արդեն Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլիի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
Մոսկվան հայտարարեց, որ ՆԱՏՕ-ի շահերից բխող ռազմական ենթակառուցվածքի տեղակայումը Վրաստանում սպառնալիք կստեղծի կայունությանն Անդրկովկասում: Ալասանիայի հայտարարության նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ-ն հաղորդագրություն տարածեց Վրաստանի, Ռուաստանի, Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի միջև ժնևյան բանակցությունների ընթացքի վերաբերյալ՝ մեկնաբանելով նաև ուսումնական կենտրոնի ստեղծման հնարավորությունը: ՆԱՏՕ-ի ուսումնական կենտրոնը կարող է բացվել Վազիանիում Վրաստանի ՊՆ բրիգադի տարածքում: Վրաստանում նաև գործում է ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանող լեռնային հրաձիգների ռազմակայանը Սաչխերեում: Վրաստանում ուսումնական կենտրոնի բացումը, որտեղ կնախապատրաստվեն դաշինքի զինծառայողները, նախատեսվում է ՆԱՏՕ-Վրաստան գործակցության փաթեթով, որն ընդունվել է 2014-ի սեպտեմբերին Ուելսում կայացած դաշինքի գագաթնաժողովում:
Վերշբոուն ժամանել է Թբիլիսի երկօրյա այցով: Այցի հիմնական նպատակն է Վրաստան-ՆԱՏՕ փաթեթի իրականացման դիտարկումը: Վերշբոուն արդեն հանդիպել է խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի, եվրաինտեգրման պետնախարար Դավիթ Բաքրաձեի, ՊՆ ղեկավար Մինդի Ջանելիձեի և Վրաստանի կառավարության ղեկավարի հետ: