ԱՄՆ-ն պատրաստվում է զարգացնել Հայաստանի հետ գործակցությունը ռազմական և անվտանգության ոլորտներում: Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի հավաստմամբ, ռուսական ռազմական ներկայությունը ՀՀ-ում չպետք է կաշկանդի ոչ հայկական, ոչ էլ ամերիկյան կողմերին երկկողմ գործակցության խորացման հարցում, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հայաստանի կառավարության, զինվորականների և անվտանգության ծառայությունների հետ գործակցության խորացման նպատակը գլոբալ վտանգներին ու մարտահրավերներին հակազդելն է, ասել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Էրիկ Ռուբինը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանն ընդհանրապես անչափ մոտ են գտնվում աշխարհի ամենավտանգավոր տարածքներին:
«Մենք միշտ ընդգծել ենք, որ Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը կարող են ու պետք է զարգացնեն ուղղակի երկկողմ համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում, կազմակերպեն երկկողմ վարժանքներ ու փորձի փոխանակում և շարունակեն մասնակցել միասնական խաղաղապահ առաքելություններին», - ասում է դիվանագետը:
Հայ խաղաղապահները 2004 թվականից ընդգրկված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում և ներկայումս առաքելություն են իրականացնում Աֆղանստանում, Կոսովոյում և Լիբանանում, իսկ, ավելի վաղ՝ նաև Իրաքում: Առաջին խումբը մեկնեց Լիբանան 2014-ի նոյեմբերին:
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի խոսքով, Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը նախատեսում են ոչ միայն խորացնել համագործակցությունը անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում, այլև այս շրջանակներում երկկողմ նոր ծրագրեր իրականացնել: Անդրադառնալով Հայաստանի տարածքում ռուսական զորքերի առկայությանը՝ Էրիկ Ռուբինն ասաց, որ Միացյալ Նահանգներին դա չի կաշկանդում:
«Մենք ընդունում ենք իրականությունն ու գիտակցում ենք, որ Հայաստանում գոյություն ունի Ռուսաստանյան զգալի ներկայություն, և մենք չենք նախատեսում, որ այն կանհետանա, սակայն այդ հանգամանքը մեզ համար խոչընդոտ չի հանդիսանում», - ասում է դիվանագետը:
Ռուբինն ասում է՝ ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում երկրի ներկա իրավիճակով պայմանավորված իրականություն է, սակայն, այն չպետք է բացառի հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև: