2 մարտի 2015 - 17:57 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մոտ մոլեգին բռնապետության նշաններ են ի հայտ գալիս: Լրագրողները, բլոգերները, փաստաբանները, իրավապաշտպանները և մյուսները, ովքեր հանդես են գալիս անձնական ազատության պաշտպանության օգտին, ձերբակալվում են ու կալանվում: Նավթից ստացվող եկամուտների անկումից հետո, որոնց վրա տարիներ շարունակ հենվել է ռեժիմը, Ալիևը, կարծես, հարձակվում է յուրաքանչյուրի վրա, ով դեմ հանդես կգա: Այս մասին գրում է The Washington Post-ը:
«Քննադատներին լռեցնելու Ալիևի ամենասիրած գործիքներից մեկը նախնական կալանքն է: Ըստ ադրբեջանական օրենսդրության, այն պետք է կիրառվի միայն սահմանափակ դեպքերում: Քրեական օրենսգիրքն ավելի քան 10 տարի առաջ այդ իրավասությունը հանձնել է դատարաններին: Սակայն, իրականում դատարանները սկսել են ծառայել դատախազությանը: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն անցած տարի նշել է, որ ադրբեջանական դատարանները հաճախակի մեխանիկորեն հավանություն են տալիս դատախազության միջնորդություններին կալանքի վերաբերյալ»,-գրում է թերթը:
Թերթը օրինակ է բերում ամիսներ շարունակ առանց դատավարության նախնական կալանքի տակ գտնվող իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին, նրա ամուսնուն՝ Արիֆ Յունուսին, որի նախնական կալանքը նույնպես երկարացվեց 5 ամսով, առողջական խնդիրներ ունենալով հանդերձ: Նախնական կալանքի տակ էր գտնվում նաև հետաքննող լրագրող Խադիջա Իսմայիլովան: Փակ դատավարության արդյունքում նա մեղավոր ճանաչվեց ու հանցավոր զրպարտության համար տուգանվեց: Նրա դատի օրը «Ազատություն» ռադիոկայանի նախկին ղեկավարին ձերբակալեցին օդանավակայանում և արգելեցին մեկնել երկրից: «Ազատության» ռադիոկայանի 26 լրագրողներ ու աշխատակիցներ հացաքննվեցին դեկտեմբերի 26-ին ռադիոկայանի գրասենյակի խուզարկությունից հետո:
Վերջերս ամսագրային գովազդներից մեկում Ալիևը նշել է, որ նա ցանկանում է Ադրբեջանը դարձնել «աշխարհում ամենազարգացած և մրցունակ երկրներից մեկը»: «Ադրբեջանն անկասկած չի դառնա նման երկիր, եթե Ալիևը շարունակի ղեկավարել բռնակալի պես», -եզրափակում է թերթը, հայտնում է Panorama.am-ը: