«Իսլամական պետության» ահաբեկիչները հողին են հավասարեցրել ավելի քան 3 հազար տարվա պատմություն ունեցող ասորական Նեմրութ քաղաքի ավերակներն Իրաքի տարածքում, հայտնում է Իրաքի զբոսաշրջության և պատմական հուշարձանների նախարարությունը:
«ԻՊ-ն հողին է հավասարեցրել պատմական Նեմրութը ծանր տեխնիկայի օգնությամբ»,-ասվում է նախարարության Facebook-ի էջում զետեղված հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նեմրութը հիմնել է մ.թ.ա XIII դարում Սալմանասար Առաջինը, իսկ 400 տարի անց այն դարձավ Ասորեստանի մայրաքաղաքը: «Մ.թ.ա 612 թվականին քաղաքն ավերվեց միդացիների և քաղկեդոնացիների կողմից: Մոսուլի հարավ-արևելքում գտնվող ավերակներում պեղումներ են կատարվում XIX դարի կեսից և շատ կարևոր գտածոներ են հայտնաբերվել: 2003-ին ամերիյյան զորքերի ներխուժման հետևանքով այնտեղ խոշոր ավերածություններ եղան:
Ծայրահեղականներից մեկը տեսանյութ է զետեղել համացանցում, որտեղ երևում է, թե ինչպես են որոշ հուշարձաններ կոտրում մեծ մահակով: Հուշարձանների մի մասը դասվում է մ.թ. ա VII դարին՝ ասորական դարաշրջանին: Ինչպես բացատրում է հոլովակում իսլամիստներից մեկը, արձաններն ու քանդակները նպաստում են կռապաշտությանը: «Մարգարեն պատգամել է մեզ ձերբազատվել քանդակներից ու հուշարձաններից, նրա հետևորդները նույնն էին անում, երբ երկիր էին գրավում»,-հայտարարել է գրոհայիններից մեկը, հայտնում է Reuters-ը:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն հորդորել է ՄԱԿ ԱԽ արտահերթ նիստ գումարել Իրաքի մշակութային ժառանգության պահպանման հարցով, որի օբյեկտները ոչնչացնում են ԻՊ գրոհայինները:
Փետրվարի 23-ին հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետւթյան» գրոհայինները պայթեցրել են Իրաքի Մոսուլի կենտրոնական գրադարանը՝ 10 հազար գիրք ոչնչացնելով: Գրադարանի բակում իսլամիստները խարույկ են վառել գրքերից ու ձեռագրերից, որոնք Իրաքի մշակութային ժառանգությունն էին: Ոչնչացված գրքերի թվում են նաև մշակույթի, փիլիսոփայության ու պատմության եզակի նմուշներ: ԻՊ գրոհայինները արդարացրել են իրենց գործողությունները նրանով, որ գրքերն ու ձեռագրերը իբր այլախոհություն էին սերմանում: