Եվրասիական տնտեսական միությունը մեծ փորձությունների է ենթարկվում նավթի ցածր գների պատճառով, հայտարարել է մարտի 20-ին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը:
«Ցավոք, մեր միթույունը մեծ փորձությունների է ենթարկվում, քանի որ նվազել են նավթի արտահանման գներն ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Ղազախստանում: Մենք գիտեինք, որ նման ռիսկեր կան, և գնային անհավասարակշռություն կար, տատանումներ կային»,-ասել է Նազարբաևը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն Աստանայում:
Մարտի 20-ին Աստանայում տեղի է ունենում ԵՏՄ հիմնադիր երեք պետությունների ղեկավարների՝ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հանդիպումը: Կողմերը մտադիր են քննարկել երեք երկրների առևտրատնտեսական համագործակցության, եվրասիական ինետգրման գործընթացների ներկա վիճակն ու հեռանկարները, հաշվի առնելով ժամանակակից միտումները համաշխարհային տնտեսության մեջ: Ենթադրվում է նաև կարծիքների փոխանակում միջազգային հարցերի շուրջ, առաջին հերթին Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի:
Նազարբաևը նշել է նաև, որ զբաղվել է Ուկրաինայի խնդիրներով: «Ըստ հնարավորության ես էլ եմ միջամտել դրան»,-հավելել է նա:
«Կարծում եմ, մենք այսպիսի ոչ պաշտոնական ձևաչափով կքննարկենք ընթացիկ իրադարձությունները տարածաշրջանում, աշխարհում, գլոբալ ազդեցությունը և այն, թե ինչպես ԵՏՄ-ն պետք է դուրս գա ճգնաժամից: Կքննարկենք նաև այլ հարցեր, որոնք մեզ են առնչվում»,-ասել է Նազարբաևը Աստանայում հանդիպման մասին: