Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է, որ «հասկանում է» Անկարայի արձագանքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԵԽ բանաձևի ընդունմանը: Այդ մասին ապրիլի 17-ին հայտարարել է TRT հեռուստաալիքը վարչապետին մոտ աղբյուրի վրա հղումով:
Շուլցը հայտնել է Դավութօղլուին, որ 1915-ի իրադարձություններին վերաբերող բանաձևն ընդունվել է Եվրախորհրդարանի նիստում, որին ինքը ներկա չի գտնվել: Դավութօղլուն իր հերթին հայտարարել է Շուլցին, որ Թուրքիան մերժում է Եվրախորհրդարանի այդ բանաձևը «որպես չհիմնավորված, որը ոչ միայն կարող է վնասել Թուրքիայի ու ԵՄ հարաբերություններին, այլ նաև կարող է բացասաբար անդրադառնալ Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև կամուրջների հաստատմանն ուղղված ջանքերի վրա»:
Թուրքիայի վարչապետն առաջարկել է եվրոպական երկրներին «երկխոսության կոչով Հայաստանին ու հայկական սփյուռքին դիմել»: Նա հիշեցրել է, որ «1915 թ. իրադարձությունների ուսումնասիրման պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկն արձագանք չունեցավ հայկական կողմից»:
«Իրական իրադարձությունների ուսումնասիրությունն ու փոխզիջումն արդար պատմական հիշողության հիման վրա հնարավոր են միայն այս հարցի վերաբերյալ համատեղ ջանքերի խթանման դեպքում»,-մեջբերում է հեռուստաալիքը Դավութօլղուի խոսքերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: