Ամերիկյան NPR ռադիոկայանը զրուցել է հանրահայտ System of a Down ռոք խմբի ամերիկահայ մենակատար Սերժ Թանկյանի հետ՝ հիշեցնելով՝ Wake Up The Souls շրջագայությունը, որը կավարտվի Հայաստանում իրենց առաջին համերգով, Հայոց ցեղասպանության թեմային ուշադրություն հրավիրելու ջանքերի մաս է կազմում:
Խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը մեծացել է՝ մշտապես ցեղասպանության մասին պատմություններ լսելով: Նրա տատիկներն ու պապիկները եղել են ցեղասպանությունը վերապրածներ, և Թանկյանը հենց նրանցից է լսել ցեղասպանության մասին պատմությունները: Թանկյանը NPR-ի հաղորդավար Արուն Ռաթի հետ զրուցել է այն մասին, թե ինչպես են մեկ դար առաջ տեղի ունեցած դեպքերն ազդել իր կյանքի և երաժշտության վրա, գրում է Tert.am-ը:
Թանկյանը պատմել է իր ընտանիքի պատմությունը, թե ինչպես են իր նախնիները փախել Օսմանյան կայսրությունից ու փրկվել: «Այս անհավատալի, վառ, բայց ողբերգական պատմությունները, որոնց հետ մենք որոշ առումով մեծացել ենք, շատ կարևոր են մեզ համար: Որոշ մարդիկ դա քաղաքական են համարում, իհարկե, այն շատ քաղաքական բաղադրիչներ ունի: Բայց քանի որ խմբի բոլոր չորս անդամներն ամերիկահայ են, այն անձնական է»,- ասել է Թանկյանը:
Հաղորդավարը նաև հարցրել է, թե ինչպես են խմբի երաժշտությունն ընդունում Հայաստանում: «Մարդիկ իսկապես շատ հուզված են: System of a Down-ը հավանաբար ամենահայտնի խումբն է, որ կարող է նվագել Հայաստանում, որովհետև այնտեղ ոչ միայն երաժշտության երկրպագուներ կան, այլև խմբի արած քաղաքական աշխատանքի կամ Ցեղասպանության իրազեկվածությունը տարածելուն ուղղված աշխատանքի երկրպագուներ: Այնպես որ մենք այնտեղ մեծ քանակությամբ երկրպագուներ ունենք»,- ասել է Թանկյանը:
Երաժիշտը, պատասխանելով հարցին, թե արդյոք խումբը նվագել է Թուրքիայում, ասել է, որ իրենք փորձել են այս շրջագայության ժամանակ համերգ ունենալ Թուրքիայում, և իրենց պատասխանել են, որ «քանի որ իրենք System of a Down-ն են, իրենց կպահանջվի վարչապետի գրասենյակի հատուկ թույլտվությունը»: Խումբը սպասել է մեկ-երկու ամիս, և պատասխան այդպես էլ չի ստացել:
Թանկյանն ասել է, որ չնայած նրան, որ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կառավարությունը որևէ նպատակ չունի ճանաչել Ցեղասպանությունը և փոխարենը՝ միլիոնավոր դոլարներ է ծախսում լոբբիստական գործունեության համար՝ ապատեղեկատվություն տարածելու նպատակով, ինքը կարծում է, որ ի վերջո Թուրքիան կճանաչի ցեղասպանությունը:
«Թուրքիայի քրդամետ կուսակցությունը խորհրդարան բանաձև է ներկայացրել, որով փորձում է խորհրդարանին ստիպել ճանաչել անցյալի բոլոր հանցագործությունները՝ ներառյալ Հայոց ցեղասպանությունը, և կոչ է անում Թուրքիայի նախագահին խորհրդարանում ներողություն խնդրել այդ հանցագործությունների համար: Այժմ դա հավանաբար չի ընդունվի՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Էրդողանի կառավարությունն ամբողջական հսկողություն ունի խորհրդարանի նկատմամբ, բայց սրանք հուսադրող նշաններ են: Բացի այդ, Թուրքիայում ուժեղ քաղաքացիական հասարակություն է զարգանում, որի անդամները ճանաչում են Ցեղասպանությունը և իրենց ենթարկում վտանգի ու ազատազրկման: Թուրքիայում կարելի է բանտ ընկնել «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելու համար»,- ասել է Թանկյանը՝ նշելով, որ հետաքրքիր է տեսնել այդ շարժումը՝ ոչ միայն Ցեղասպանությունը ճանաչելուն, այլև Թուրքիան իսկապես ժողովրդավարական երկիր դարձնելուն ուղղված շարժումը:
«Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայությունը մեկնարկել է ապրիլի 6-ին Կալիֆորնիայում կայացած համերգով և կներառի համերգներ աշխարհի 14 բեմերում` ներառյալ Եվրոպան, Հարավային և Հյուսիսային Ամերիկաները, ինչպես նաև ապրիլի 23-ին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախորդ օրը, առաջին անգամ ելույթով Երևանում: Ապրիլի 10-ին SOAD-ը կլինի Լոնդոնում՝ Wembley Arena-ում, ապրիլի 13-ին՝ Քյոլնի՝ Lanxess Arena-ում, ապրիլի 14-Լիոնի՝ La Halle Tony Garnier-ում, ապրիլի 16-ին՝ Բրյուսելի Forest National-ում, ապրիլի 17-ին Ամստերդամ-ի Ziggo Dome-ում, ապրիլի 20-ին Մոսկվայի Olympisky-ում, ապրիլ 23-ին՝ Երևանի Հանրապետության հրապարակում:
Խումբը հայտարարել է, որ շրջագայությամբ հույս ունի բարձրացնելու իրազեկությունը 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Ցեղասպանության մասին, որն իրականացվել էր 1.5 մլն հայերի՝ այժմ Թուրքիա կոչվող երկրի սահմաններում ապրող փորամասնության հանդեպ: