«Իսլամական պետության» գրոհայինները մահմեդականների համար սուրբ համարվող Ռամադան ամսում մի շարք խիստ սահմանափակումների մասին են հայտարարել Իրաքի հյուսիսում գտնվող Մոսուլի բնակիչների համար, հայտնում է քրդական Rudaw հեռուստակորպորացիան քաղաքում իր աղբյուրների վրա հղումով:
Իրաքի երկրորդ Մոսուլ քաղաքը գրոհայինները գրավեցին 2014-ի ամռանը: «Իսլամական պետության» ռազմական գործողություններն ուղեկցվում են էթնիկ զտումներով, ջարդերով ու սիրիացի և քուրդ զինվորների, խաղաղ բնակիչների զանգվածային գնդակահարություններով: Հատկապես դա վերաբերում է եզդիներին ու քրիստոնյաներին:
«Ռամադանի ժամանակ թույլատրվում է աշխատել օրական միայն 2 ժամ, մնացած ժամանակը պետք է նվիրել աղոթքին: Ըստ ԻՊ կանոնների, կանանց արգելվում է դուրս գալ տնից»,-ասել է աղբյուրը:
Սակայն աղբյուրը չի հստակեցրել, թե ինչ պատիժ է սահմանված խախտողների համար: Ըստ նրա, գրոհայինների հրահանգը հեռարձակվել է տեղի հեռուստատեսությամբ, բացի այդ քաղաքում համապատասխան պաստառներ են փակցված, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Մոսուլի տղամարդկանց արգելվել էր սափրվել: «Մոսուլի մզկիթներում քարոզիչները սպառնացել են տղամարդկանց, որ եթե նրանք սափրեն մորուքները, կպատժվեն, քանի որ դա հակասում է շարիաթի օրենքներին»,-հայտարարել է աղբյուրը:
2014-ի ամռան սկզբին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեցին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: Ծայրահեղականները հաջողության են հասել նաև իրաքյան տարածքներում՝ վերահսկողություն սահմանելով երկրի արևմուտքում մի քանի քաղաքների վրա: Գրոհայինները զանգվածային մահապատիժներ են իրականացնում Իրաքի բանակի զինծառայողների ու բնակիչների շրջանում գրավյալ տարածքներում: Ըստ արևմտյան երկրների ԶԼՄ-ների, հակամարտության գոտում արդեն մոտ 10 հազար քրիստոնյա ու եզդի է սպանվել: