18 հուլիսի 2015 - 12:38 AMT
Bloomberg. Ադրբեջանի զորավարժությունները սպառնում են սրել իրավիճակը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում
Ադրբեջանի բոլոր բուժհաստատությունները հատուկ հրահանգ են ստացել երկրի պաշտպանության նախարարությունից` «պատրաստ լինել ցանկացած պահի ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսմանը»:
Այդ մասին հայտնել է Bloomberg-ը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության վրա հղումով: Գործակալությունը նշում է, որ դրանից անմիջապես հետո Ադրբեջանն ինտենսիվ զորավարժություններ է սկսել, ինչն «ավելացնում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում Հայաստանի հետ դիմակայության ռիսկը»:
Ավելի վաղ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ ասվում է, որ Վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել են ադրբեջանական ռազմաօդային ուժերի ուսումնական թռիչքները, որոնք իրականացվում են առաջնային գծից 10-15կմ խորության վրա: ՊԲ հրամանատարությունը զգուշացրել է, որ Արցախի օդային տարածքը խախտելու դեպքում հանրապետության ՀՕՊ ուժերը կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդի օդային թիրախները վերացնելու ուղղությամբ: