27 օգոստոսի 2015 - 12:26 AMT
Տենգեի անկայունության կապակցությամբ ռուս փորձագետները կարծիք են հայտնել, որ միասնական արժույթի ներմուծումը ԵՏՄ-ում կարող է լավագույն պատասխանը լինել արժութային ճգնաժամին: Ղազախստանցի փորձագետները ևս չեն բացառում իրադարձությունների նման զարգացումը, գրում է Finance.nur.kz-ն:
«Հարվածենք ալտինով դոլարին»` առաջարկում են ռուս փորձագետները որպես ճգնաժամից դուրս գալու ելք: Ըստ նրանց, միասնական եվրասիական արժույթը թույլ կտա անդամ երկրներին առևտուր անել դոլարից անկախ, իսկ քաղաքացիներն ու ձեռնարկությունները կորուստներ չեն ունենա տարադրամը փոխանակելիս:
«Եվրասիական ֆոնդային բորսան հավանաբար կգործի Մոսվայի ֆոնդային բորսայի հիման վրա: Եվրասիական կենտրոնական բանկը, հավանաբար, կտեղակայվի Ալմաթիում: Անշուշտ, սկզբում կհայտնվի ոչ կանխիկ ալտինը, և մի քան տարի անց միայն կանխկիը: Պետք է հաշվի առնել եվրոպական երկրների փորձը եվրոյին անցնելիս»,-գտնում է «Ալպարի» վերլուծական դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսանդր Ռազուվաևը:
Այս եզրահանգումներին հիմնականում համամիտ են նաև Ղազախստանի փորձագետները: Ալտինի ներմուծումը զգալիորեն կհեշտացներ ձեռնարկությունների կյանքը, որոնց հիմնական մրցակիցներն ու գործընկերները ռուսական ձեռնարկություններն են: Սակայն միասնական արժույթը նաև սպառնալիքներ է բերում և այս պարագայում տնտեսությունը դիրքերը զիջում է քաղաքականությանը, գրում է պարբերականը:
«Առանցքային հարց է, թե ինչպիսի քաղաքականություն են վարում երկու երկրները: Օրինակ, այս իրավիճակը ՌԴ և Արևմուտքի միջև բացասաբար է անդրադառնում ՌԴ տնտեսության, մեր տնտեսության վրա, և ցավոտ է լինելու ընդհանուր առմամբ անկայուն աշխարհում»,-հայտարարել է տնտեսագետ Մարատ Կաիրլենովը:
Ինչպես արդեն բազմիցս ասել է Ղազախստանի Կենտրոնական բանկի նախագահը, տենգեի ամրապնդման գլխավոր պայմանը նավթի գների աճն է: Սակայն «սև ոսկին» հակառեկորդներ է սահմանում: Բորսայում սակարկությունների ժամանակ նավթի գինը նվազել է մինչև հոգեբանական 45 դոլարը: Վերջին անգամ դա եղել է 2009-ին: Փորձագետները կանխատեսումներ չեն անում, թե ինչպիսին կլինի նավթի գինը հետագայում, սակայն վստահորեն կարելի է ասել, որ առաջիկա 1-1.5 տարում նավթը հազիվ թե թանկանա:
«Գինը չի կարող անվերջ նվազել; Գուցե հասնի $35, բայց հետո միևնույն է աճ կսկսվի: Կարծում եմ, 50 դոլարից հազիվ թե բարձրանա: Գոնե այս տարի, դա տեղի չի ունենա: Իսկ հաջորդ տարվա ավարտին գուցե հասնի $55»,-ասել է նավթագազային ոլորտի վերլուծաբան Սերգեյ Սմիրնովը:
Եվ այնուամենայնիվ, նույնիսկ այս փակուղյաին վիճակում փորձագետները դրական կողմեր են տեսնում: Նավթի ցածր գները կարող են «դեղամիջոց» հանդիսանալ այսպես կոչված «հոլանդական հիվանդությունից», երբ տնտեսությունը զարգանում է միայն հումքի հաշվին: Որպես օրինակ կարելի է բերել Նորվեգիան:
Մարտի 20-ին Աստանայում տեղի ունեցած Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահներ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Նուրսուլթան Նազարբաևի հանդիպմանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը պետք է ձեռնամուխ լինեն արժութային միության ստեղծման շուրջ բանակցություններին: