Գործարար և բարերար Լևոն Հայրապետյանի գործի քննությունը երկարացվել է մինչև նոյեմբերի ավարտը` այս քրգործով նա մեղադրվում է նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևից 700 հազար դոլար հափշտակելու մեջ: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է նրա փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը:
Ավելի վաղ դատախազությունը հրաժարվեց հաստատել գործով մեղադրական եզրակացությունը և ուղարկեց այն լրացուցիչ քննության: Ինչպես նշել է փաստաբանը, օգոստոսի 31-ին քննությունն առաջին անգամ այս ընթացքում որոշել է շփվել Հայրապետյանի հետ: «Առիթ հանդիսացավ ծանուցումն այն մասին, որ նախաքննության ժամկետը երկարացվել է մինչև նոյեմբերի 24-ը»,-ասել է Մարգարյանը:
Նա հավելել է, որ քննությունը նաև ներկայացրել է մեղադրականի նոր խմբագրված տարբերակը: «Այսօրվա մեղադրական եզրակացության տարբերությունը նախորդ 3-ից այն է, որ այս անգամ քննիչը որոշման մեջ գրել է, որ Իգոր Իզմեստևի մայրը` Թամարա Իզմեստևան հանձնել է գումարը Հայրապետյանին «որպես կաշառք»,-ասել է փաստաբանը:
Ինչպես հայտնի դարձավ ավելի վաղ, Մոսկվայի քաղաքային դատարանը մերժել է Լևոն Հայրապետյանի դատապաշտպանների բողոքի դիմումը տնային կալանքի ժամկետի երկարացման դեմ: Այսպիսով Հայրապետյանը կալանքի տակ կմնա մինչև սեպտեմբերի 15-ը: «Դատարանը չի բավարարել բողոքարկման դիմումը` անփոփոխ թողնելով դատարանի որոշումը»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
2014 Հուլիսի 24-ին գործարար Լևոն Հայրապետյանին, որին կասկածում են հափշտակումների և «Բաշնեֆտի» բաժնետոմսերի ապօրինի օրինականացման մեջ, ՌԴ Քննչական կոմիտեն մեղադրանք ներկայացվեց ՌԴ ՔՕ 160 (յուրացում և վատնում) ու 174 (փողերի լվացում) հոդվածների հատկանիշներով: