Մոսկվայում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տեխնիկական կարգավորման հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Վալերի Կորեշկովի գլխավորությամբ հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած նիստում քննարկվել է Արտադրանքի շրջանառության և անվտանգության ապահովման միասնական կանոնների ու կարգի (որոնց նկատմամբ դեռևս չեն ընդունվել Միության միասնական տեխնիկական կանոնակարգերը) մասին պայմանագրի նախագիծը: Նախագծի վերաբերյալ պահանջները հաստատվել են Եվրասիական տնտեսական միության տեխնիկական կանոնակարգերով:
Նիստին մասնակցել են պայմանագրի մշակմամբ զբաղվող աշխատանքային խմբի անդամները, ԵՏՀ ներկայացուցիչները, ԵՏՄ երկրների պետական մարմիններն ու փորձագետները:
Պայմանագրի նախագծում հաշվի է առնվել լավագույն միջազգային և եվրոպական փորձը, այդ թվում Արտադրանքի ընդհանուր անվտանգության մասին Եվրամիության փաստաթղթի դրույթները: Քննարկումից առաջ Կորեշկովը նշել է. «Նախագծի հիմնական պահանջն արտադրանքի անվտանգությունն է: Միության շուկայում շրջանառվող բոլոր ապրանքները պետք է լինեն անվտանգ, այդ թվում շահագործման, պահպանման, տեղափոխման և իրացման ժամանակ»: Պայմանագիրը քննարկելուց հետո նիստի մասնակիցները համաձայնեցրել են հետագա աշխատանքի հիմնական գործոնները, հայտնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը:
Պայմանագիրը պետք է դառնա ԵՏՄ շուկայում արտադրանքի ազատ շրջանառությունն ապահովող առանցքային փաստաթղթերից մեկը: Կողմերը մտադիր են աշխատել փաստաթղթի վրա, հաշվի առնելով բոլոր դիտողություններն ու առաջարկները, աշխատանքային խմբի նոյեմբերին կայանալիք հերթական նիստում, իսկ կավարտեն մինչև տարեվերջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2016-ի հունվարի 2-ից ԵՏՄ տեխնիկական կանոնակարգերը կգործեն նաև այն ապրանքների համար, որոնք շրջանառվում են Հայաստանում: Այնուամենայնիվ, գործարարները ևս 2 տարի կարող են ապրանքները շրջանառել ըստ ազգային կանոնակարգի, սակայն դա որոշակի նախապատրաստական աշխատանք է պահանջում: