Ուկրաինական Yanair նոյեմբերի 24-ից մեկնարկում է Կիև-Երևան նոր չվերթը: Այն թույլ կտա ավելացնել ուղևորափոխադրումները երկու մայրաքաղաքների միջև, քանի որ այժմ Կիևից Երևան չվերթեր է կատարում միայն МАУ ավիաընկերությունը, ընդ որում չվացուցակով նախատեսված են երեկոյան թռիչքներ Կիևից և առավոտյան` Երևանից:
Չվերթը սպասարկելու են Boeing 737 ինքնաթիռները` «էկոնոմ» և «բիզնես» կարգի առկայությամբ: Չվերթն իրականացվելու է շաբաթական 2 անգամ` երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին:
Տոմսի նվազագույն գինը առանց հետադարձի $140 է, հետադարձով` առնվազն $225:
Ավիափոխադրումների աճի վրա ազդում է ՀՀ կառավարության «բաց երկնքի» քաղաքականությունը: Միակ ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը սնանկ ճանաչվեց 2013-ին և դադարեցրեց գործունեությունը:
Կառավարությունը հաստատեց ոլորտի աստիճանական ազատականացման ռազմավարությունը` մասնավորապես, «Հայաստանում ավիափոխադրումների մրցունակ և տևական ծառայությունների տրամադրումն ապահովող ծրագիրը, որը հիմնված է «McKinsey & Company» ընկերության և Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի համատեղ հետազոտության վրա:
YanAir-ն ուկրաինական ավիաընկերություն է, որը հիմնվել է2012-ին և սկսել թռիչքներ իրականացնել Կիև-Չերնովցի ուղղությամբ, հետո բացել է ևս մի քանի չվերթ: Գրանցված է Ժիտոմիրում, թռիչքներն իրականացնում է «Կիև» և Օդեսայի օդանավակայաններից, կատարում է ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային թռիչքներ: Ավիաընկերությունը ակտիվ ներդրումներ է անում Ժիտոմիրի օդանավակայանի վերակառուցման համար: